Marakéš

MARAKÉŠ – opravdový zážitek

Marakéš je velmi specifické město a jeho návštěva může být opravdový zážitek. Jsou lidé, které brzy unaví, lidé, kteří ho jen tak neopustí a také lidé, kteří se sem rádi často vrací.

Příjezd do Maroka může být chvíli šok, alespoň pokud váš vstup do země bude ve městě Marakéš a pojedete rovnou do Mediny (staré centrum). Cesta z letiště vyjde taxíkem okolo 10-15 Eur. Můžete zkusit smlouvat. Většina turistů se ubytovává rovnou v Medině, být v centru dění. Auta se dostanou jen do některých částí a po té je potřeba pěšky. Ze začátku vám to může připadat v uličkách Souks jako zmatek a chaos. Než si zvyknete na dění v ulicích, bez google maps je často obtížné se hned ze začátku zorientovat. 

Kde se ubytovat?

Ať už jste si našli ubytování přímo přes Google nebo pomocí Booking.com, AirBnb, Agoda atd., pokud je to možné, ještě před platbou si vyžádejte prohlédnout pokoj. Ať víte jak to skutečně vypadá, jaká je kvalita čistoty postelí, koupelny a že tam nebudete mít nějaké breberky. Vždy doporučuji číst hodnocení/reviews od dalších cestovatelů, ať víte co můžete očekávat. 

V Maroku doporučuji vyzkoušet ubytování v některém z typických Riadů. Riad znamená tradiční budova s okny do vnitrobloku, nikoliv do ulice, je to typický styl budovy se zahradou nebo dvorkem (bazénem) uvnitř, kde je zachováno soukromí a bezpečnost. Pokud přijedete v období veder, doporučuji zarezervovat si ubytování s bazénem, budete za něj velmi rádi.

Marakéš je město mnoha různých typů ubytování. Nové město, asi 20 min pěšky od hl. náměstí, je více podobné Evropě. Doporučuji hostel Riad Rodamon hostel přímo v Medině, asi 10-15 min. od hl.náměstí uličkami v Souks. 

Tržiště
Souks – uličky starého města

BEZPEČNOST A POHYB PO MĚSTĚ

Pokud už máte nějaké útočiště odkud začít objevovat Marakéš, může vám pomoci aplikace Maps.me, která vám stáhne mapu města do mobilu a bude fungovat i bez internetu (stačí GPS v telefonu, což většina už má). Jediné co musíte zadat je dostat se z bodu A do bodu B a pak jen sledovat trasu. Ale i přesto, buďte trochu ve střehu, ať vám někdo na motorce nevytrhne telefon a neodjede s ním (obzvláště u novějších a dražších zařízení). Nestává se to tak často, ale nikdy nevíte kdo se chytí příležitosti. Je to hned. Dražší zařízení si raději nechte na hotelu.  

Falešní průvodci

Dávejte si pozor na lidi, kteří vám budou chtít poradit s cestou. Jsou to většinou procházející lidé nebo postávající mladíci na rohu ulice. Budou vám nabízet pomoc najít hotel nebo něco jiného, nebo sdělovat, že jdete špatnou cestou. Marakéš je tímto velmi známý. Budou vám tvrdit, že to co hledáte je jinde, nebo že je ve městě právě trh ze Sahary (který přijíždí jen jednou do měsíce) a že vám ukáží kde to je, apodné věci. Na tyto lidi pozor, většinou vás zamotají v uličkách, mohou vás zavést úplně jinam a i když vás zavedou na správné místo, budou na konci po vás chtít peníze. Navíc mohou stropit scénu a naštvat se, že jim nechcete zaplatit. Někteří mohou být velmi neodbytní. Takové lidi můžete ignorovat.

Pokud už opravdu potřebujete pomoct najít cestu, raději se zeptejte místního sympatického prodejce ve stánku, na recepci jiného hotelu apod.

Samozřejme pozor na kapsáře. Cennosti si raději nechte na hotelu.

Po setmění

Pokud se nacházíte v Medině, po desáté večer už zavírá většina obchodníků v uličkách Souks. Jakmile zmizí lidé z ulic, je lepší dbát zvýšené opatrnosti, pohybovat se více lidech obzvláště čím dále se nacházíte od hl. náměstí Jamaa El-Fna. Pokud se pohybujete sami, záleží kde a jak se cítíte. Já jako žena, solo cestovatel, jsem se v noci už sama moc nepohybovala. Pokud se potřebujete zeptat na cestu, vždy raději oslovte prodavače z obchodu, jiného turistu nebo taxikáře než přijmout nabízenou pomoc od někoho náhodného z ulice. Marakéš je velké město a přepady turistů se občas stávají. Nedávejte nikomu zbytečné příležitosti.

Ať už v nočních nebo brzkých ranních hodinách (třeba z klubu), na cestu zpět do hotelu doporučuji si vzít taxi a nejlépe až ke vchodu hotelu, pokud je to možné. Raději buďte v doprovodu. Používat zdravý selský rozum. Záleží na vás jak to zhodnotíte a ještě o to více pokud jste žena a cestujete sama .

Přečtěte si článek Bezpečnost pro ženy

Během dne jsem se cítila ve městě bezpečně. Vždy doporučuji zůstávat na turistických trasách pokud ještě nejste obeznámeni s kulturou a daným místem.

Marakéš - Nákupy
Nákupy – Marakéš

NAKUPOVÁNÍ

přečtěte si TIPY A TRIKY JAK (NE)NAKUPOVAT V MARAKÉŠI

I když se vám možná nebude chtít šmelit s obchodníky, mě nakonec to smlouvání bavilo. Je to opravdový zážitek. I když jsem nechtěla, ať mě „oberou“, doma jsem nakonec byla ráda, že jsem nákupy udělala a mám tu exotiku trochu i sebou. Doporučuji nákup koření, argan nebo rose oil, čaje, datle, tradičtí marocké sladkosti, čajový set, deky, šály, no však to uvidíte sami. A jsou to moc pěkné dárky. Jen pozor ať vám čajová konvička neteče jako mně:)

SMĚNÁRNA – Marocký dirham

Peníze můžete trochu směnit na letišti, ale nejlíp až v Medině. Raději přijeďte s EURama (pak směníte za Dirhams)  nebo si vyberte z bankomatu (vyjde vás to o trochu dráž než měnit hotovost na místě). Nejznámější směnárna s nejlepším kurzem je hotel Ali kousek od hlavního náměstí Jamaa El-Fna. Ale také byla dostačující směnárna vedle kafé Argana přímo na Jamaa El-Fna. Nikdy neměňte peníze na ulici a pokud si zvolíte vlastní neprověřenou směnárnu, vždy si zkontrolujte bankovky a ujistěte se, že jste dostali místní měnu.

Bahia palace
Palác Bahia
  • Určitě zkuste Hammam. Pokud přijedete v největších vedrech, asi vás to nezláká, ale kdykoliv jindy, určitě doporučuji. Nejedná se o typickou saunu, ale je to tomu podobné, budete navíc polévaní vodou, budou vás čistit a dělat peeling, po sauně si odpočinete s čajem a sladkostmi a pak si vychutnejte masáž. Záleží co si koupíte a kde, ale tohle doporučuji. Za sebe mohu doporučit Hammam Spa Assal.  Jsou turisté, kteří rádi vyzkouší i veřejný Hammam – je to unikátní zkušenost a trochu dobrodružství (co se týče pozornosti a hygieny). Veřejný Hammam je rozdělen podle pohlaví. Pokud se pro tento krok rozhodnete, přineste si vlastní ručník a papuče, raději nenoste sebou žádný batoh ani cennosti, cena je mnohem levnější než co platí turisté všude jinde. Pokud zaplatíte třeba cca 100 MAD, bude o vás dobře postaráno.
  • Do mešit nevstupujte. Nemuslimští a ženy nemáme přístup. 

Zajímavosti

  • procházení Souks (úzké uličky starého města) a hlavního náměstí Djamaa El-Fna
  • palác Bahía (vstupné 5-7 eur, skromný, ale příjemný palác) nebo El Badi palác
  • mešita Koutoubia – největší mešita v Marakéši, možné navštívit jen zvenčí
  • zahrady – Park Lalla Hasna, zahrady Menara, zahrada Anima (cca 12 eur – doprava 3x denně zdarma od mešity Koutoubia), Secret Garden (celkem nově postavená zahrada v centru města), nebo zahrada Mayorell. Zahrada Mayorell mě nadchla, ale vstup je cenově srovnatelný s evropskými městy a plocha není příliš velká, za to odpočinek to byl příjemný (cca 10 eur). Doporučuji spíše mimo hl. turistickou sezonu a udělejte si rezervaci po internetu předem.
Marakéš Mayorell zahrada

Můžete navštívit trh koření kousek od hlavního náměstí nebo židovskou čtvrť, ale opatrně, ať nezajdete příliš hluboko za židovskou čtvrť, tam už to nemusí být tak bezpečné.

Muzeum Marakéš (cca 5 eur), Muzeum Fotografie (cca 5 eur), Muzeum Parfémů – i když nejste zrovna velký fanda muzeí, jsou to skromná místa příjemného odpočinku a rozptýlení od souks v Marakéši.

hrobky Saadiens

veřejná prádelna Taneries Marakéš – je podobná jako její více slavná sestra ve městě Fez. Je to veřejně přístupné místo, s hodně výrazným zápachem. Připravte se na to. Neexistuje tam žádný výběrčí nebo průvodce, ale hned při vstupu, po vás někdo z mladých bude žádat „vstupné“, za to vám nabídne mátu, kterou si můžete držet u nosu a bude vám v angličtině vykládat příběhy. Nemusíte je vůbec poslouchat. Já je ignorovala, ale je potřeba působit sebejistě.

Free Walking tour

Je potřeba umět anglicky. Přes Google nebo AirBnB můžete najít mnoho Walking tours po Marakéši (průvodce po vás na konci bude chtít zpropitné). Přesto vám to doporučuji, pokud chcete poznat trochu marockou kulturu i město. Propojí vás to s místem a tyto tour nebývají nudné. Přitom si vyslechnete spoustu příběhů, rad i doporučení a pochopíte různé souvislosti. Mnoho lidí zkouší také Tour tradičních Marockých jídel – je to dražší záležitost, budete potřebovat silnější žaludek, ale rozhodně nezapomenutelná zkušenost.

TIP:

  1. navštivte některé z kafé na hl. náměstí Djemaa El-Fna se střechou a výhledem na horské pahorky nebo při západu slunce s výhledem k mešitě Koutoubia
  2. navštivte střešní terasu některého z kafe v blízkosti hl. náměstí Djemaa el Fna v pátek v době poledne s výhledem na náměstí a mešitu Koutoubia.
Velbloudí karavana Merzouga
Merzouga – projížďka na velbloudu

Kam si zajet na výlet z Marakéše?

Marakéš je plný agentur nabízejících výlety na jeden, dva nebo tři dny. To je typické, samozřejmě si můžete domluvit výlet speciálně na míru pro vás. Mnoho si můžete už zařídit z domu přes internet, jako vždy doporučuji sledovat hodnocení společností.

Ale většinou narazíte na to stejné v Marakéši a často za trochu lepší cenu. Ale záleží. Také můžete dát na doporučení dobrého hotelu nebo známých. Já si projela výlet pouště Merzouga od agentury Marrakech Budget tours a byla jsem moc spokojená. (Také mohu doporučit agenturu Camel Excursions). Je to asi nejsnadnější cesta, pokud neplánujete pronájem vlastního auta nebo řešit

Marakéš - Ait Ben Haddou

Hromadnou dopravou se na některá místa dostanete, ale na mnoho nikoliv nebo komplikovanějším způsobem (přečtěte si o možnostech dopravy v Maroku).

Maroko není Evropa. Mnoho z nás nemáme rádi organizované zájezdy, ale tohle bylo malé zlo, za to co jsme mohli vidět a navštívit. Pokud vám nevadí si připlatit, často si můžete připlatit soukromé ubytování během těchto zájezdů. Zkuste si to vyjednat, pokud máte rádi soukromí. Pokud jste opravdu zarytými odpůrci organizovaných skupin (pojedete ve větším transportéru, takže max 15-20 lidí) a nechcete za žádnou cenu jít s davem, zkuste najít svou vlastní cestu. Ale když už, nejvíc bych vám doporučila pronájem vlastního auta, vše bude o mnoho jednodušší. 

Mnoho místních si také snaží přivydělat přes AirBnb. Můžete tam najít řadu tour a výletů, průvodců apod. Vidíte hned podmínky a doporučení od ostatních. Ti nejlepší jsou často dopředu zarezervovaní, tak si to pohlídejte. Mít někoho místního kdo vás provede okolím je to nejlepší. To platí všude. 

Kam se vydat?

Můžete si zajet k vodopádům v horách Atlas, do krásného horského městečka Imlil, do klidnějšího přímořského města Essaouira, kde se míchá Marocká, hispánská a mnoho dalších kultur v jedno. Více na jih lidé jezdí do Agadir (v okolí bude krásná příroda, park i malá přímořská letoviska). Můžete jet do pouště Zagora, je to 2 denní cesta. Ale pokud chcete navštívit opravdovou poušť, udělejte si čas a jeďte do Merzouga. (Nebo si zakupte tour – je to 3 denní výlet, jste prakticky pořád na cestě, ale pro mě to stálo za to). Není nic takového jako písečné duny. 

Fotografování

Mnoho místních nechce být foceno, pro to vždy doporučuji zdvořile se zeptat, i když nemluvíte žádným jiným jazykem, slovo “foto?” rozumí všichni. Záleží jak se k tomu postavíte a co vám dovolí bude záležet taky na vašem přístupu. Prosím nefoťte se s opicemi i jinými zvířaty, nepodporujte tento způsob turizmu. Při focení vždy buďte ve střehu a dávejte si pozor na svou kameru nebo mobil obzvláště u dražších přístrojů. Na hlavním náměstí, kde se pohybují skupinky marockých vypravěčů, artistů, muzikantů atd. se připravte, že budou chtít s focením nějaký ten peníz, budou vás až pronásledovat, ať zaplatíte, pokud jste si je vyfotili. A občas to bude až otravné, tak si 2x rozmyslete co a koho fotíte, ať si ušetříte energii a nervy. Jen tak pozorovat a nasávat dění má také něco do sebe. 

Zpět na Cestování po Maroku

Zpět na ÚVOD

Nelze kopírovat, sorry.