Ait Ben Haddou

MAROKO – Dovolená či cesta za dobrodružstvím?

Maroko může být skvělá dovolená nebo vyjímečná cesta za dobrodružstvím, záleží na vás jakou cestu si zvolíte a jaké zkušenosti si vyberete. Přečtěte si tipy a doporučení na cesty.

Země tolika vůní, vjemů a hluků. Připravte se na zvuk mešit, na vyzývání k modlitbám, oslíky v ulicích, hlasy pouličních prodavačů a lákačů, tlačenky v ulicích ve špičce, připravte se na smlouvání a hru o peníze.

Maroko se v posledních letech velmi změnilo. Je již více připraveno na turisty a umí prodat svou unikátnost a kulturu. Někoho už tak rozvinutý turizmus může až odradit, ale na druhou stranu je to pro nás bezpečnější země než v minulosti. V posledních letech je Maroko velmi populární pro různé instagramové bloggery, influencery pro svou malebnost a originální exotická zákoutí.

Češi pro vstup do země nepotřebují víza, stačí vám platný pas. Nemocnice a léky nemají evropskou úroveň, pokud máte pochyby, doporučuji zařídit si cestovní pojištění. (v případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc, doporučuji soukromé kliniky, můžete se informovat v hotelu)

Potřeba komunikovat?

Potřebujete mluvit cizí řečí na návštěvu Maroka? Pokud se vydáte s cestovkou nebo organizovanou skupinou či přáteli, určitě vám bude stačit čeština.

Pokud se vydáte na vlastní pěst a umíte nějaký ten základ alespoň jednoho z následujích jazyků (angličtina, francouština, španělština, arabština), jste za vodou a komunikace půjde.

Pokud mluvíte pouze česky, určitě je to možné, ale bude pro vás vhodnější se dostatečně připravit, vše naplánovat a zjistit si jak všechno funguje, jak to chodí, aby vám potom na místě stačila pouze komunikace rukama nohama. Přesto to bude trochu dobrodružství, protože né vše lze naplánovat, né vše je předvídatelné. Je třeba s tím počítat, a udržet si hlavně svůj klid a pohodu.)

Nejlepší měsíce na návštěvu:

  • jaro (březen, duben) a podzim (říjen, listopad)
  • květen, září a červen mohou být ještě fajn, ale červenec a srpen jsou už náročné, pro Čechy příliš velké vedro.  
Maroko co navštívit?

Co navštívit v Maroku?

Můžete to vzít jako dovolenou, moc toho neřešit, mít zařízené hotely, dopravu, tůry, výlety, užít si trochu měst a kultury i trochu ze zajímavostí a přírodních krás. Pokud máte peníze, nejlépe s privátní tour to bude jistota a pohodlí. Můžete vše zařídit už z domova přes agenturu nebo až doporučení z hotelu, od přátel, z internetu apod. Můžete mít přepravu i organizované tour přímo na míru až třeba po létání balónem nad Atlasem u Marakéše.

A nebo to můžete vzít na vlastní pěst, což je samozřejmě také hodnotný zážitek a budete mít na co vzpomínat. Většinou se tak víc naučíte o místě a kultuře, protože jste v přímém kontaktu s místními a musíte čelit i nečekaným situacím, což v Maroku budete tak nebo tak.

Města: nejvíce populární jsou Marrakech („Marakéš“), Fez, Chefchaoen („Šefšauen“) – modré město, Essaouira („Isauira“), Casablanca (nejmodernější město), Agadir

Pro milovníky historie: Fez (opevnění s nejstarší univerzitou na světě), Meknes, Marakéš, Tanger (severní přímořské město), Rabat (hl. město), Ait Ben Haddou a mnoho dalších.

Pro milovníky přírody: Imlil (horské údolí pod nejvyšší horou Tubkal), Merzouga – (písečné duny Erk Chebbi), Zagora (hnědá kamenitá hornatá poušť) Údolí růži, Údolí Ourika, vodopády Ouzoud („Uzud“), Hory Atlas, Hory ve tvaru opičí tlapky a kaňon Dades Gorge, Rajské údolí u Agadiru a mnoho dalších.

Sever Maroka je více zelený, jih suchý s horami různých barev. Úplně na jihu narazíte na písečnou poušť nebo černou poušť – suchá černohnědá oblast bez písku.

Pro milovníky sportu

  • Jízda na čtyřkolkách je dostupná na spoustě místech (za Marakéšem, Quarzazate, Merzouga, písečné duny atd.)
  • Pro surf, windsurf a kitesurf je populární Essaouira, Agadir a asi nejvíce oblíbené je nejjižněji položené město Dajla pro své ideální větrné podmínky.
  • Cyklistika je možná a horská turistika je velmi běžná, jen jste většinou vyžádáni zaplatit si místního průvodce, cesty nejsou značené a podporujete tak místní komunitu.
  • V Maroku je možné také lyžovat v lyžařském středisku Oukaïmeden
Imlil údolí

UBYTOVÁNÍ

Připravte se na jiný standart ubytování než jste zvyklí v Evropě. Pokud si nechcete opravdu připlatit, jděte se svým standartem aspoň o trošku dolů, s pokorou, tolerancí a otevřenou myslí a vše bude více jednodušší. 

V Maroku doporučuji vyzkoušet ubytování v některém z typických Riadů. Riad je tradiční budova s okny do vnitrobloku, nikoliv do ulice, je to typický styl budovy se zahradou, dvorkem (bazénem) uvnitř, kde je zachováno soukromí a bezpečnost. V Medině (historickém centru města) to může být pro vás větší divočina, ale o to více autentická zkušenost a máte to blízko k památkám, restauracím a tržištím.

Jako zdroj hledání vždy můžete použít klasické zdroje jako TripAdvisor, Booking.com, Expedia, Agoda, AirBnb nebo přímo na stránkách hotelu atd. Vždy doporučuji zhodnotit poměr cena/kvalita (celkové hodnocení). Přečtěte si o vybavení pokoje, prohlédněte si fotky pokoje, co v ceně je a není zahrnuto, další poplatky, městské daně apod. Rozhodně si vždy přečtěte hodnocení dalších cestovatelů, ušetříte si tím bolehlav a budete vědět o personálu, čisťotě, bezpečnosti, i zda si domů nepřivezete nějaké breberky.

NAKUPOVÁNÍ

Bude to o smlouvání. Připravte se na to. Pokud to nemáte rádi, vyberte si raději jinou zemi na cestování, tady je to vždy a všude.

Přečtěte si: Tipy a triky jak (ne)nakupovat v Maroku

DOPRAVA

Pokud budete cestovat na vlastní pěst, doprava mezi městy je poměrně jednoduchá. Ale ke vzdálenějším odlehlejším oblastem je lepší si zařídit vlastní dopravu nebo pronajmout tour (pravděpodobně je to stejně turistické místo).

Taxi

Taxi ve městě – doporučuji s taxametrem jinak musíte smlouvat o ceně, což je standart. Vždy si domluvte cenu předem než nastoupíte a nejlépe vyberte označené auto, ať jste si jisti, že se opravdu jedná o běžný taxík. Cenu za taxík si zkuste vyzjistit už svém ubytování (hotel, někdo místní), vždy se zeptejte na cenu pro turisty a cenu pro místní a zkuste usmlouvat něco mezi.

Autobusem nebo vlakem?

Hromadnou městskou dopravu moc nedoporučuji, většinou je narvána, ale může to být dobrodružství.

Doprava autobusem po Maroku je docela jednoduchá. V Maroku operují také dvě společnosti často využívané turisty a lístky je dokonce možné koupit online (nejméně 2-3 dny předem kvůli uznání mezinárodní platby). Jedná se o společnost Supratours (www.supratours.ma) nebo CTM (www.ctm.ma). Jsou dobře zorganizované a je to většinou čisté. Také můžete použít stránku Markoub, ale spíše slouží jen na nákup CTM na poslední chvíli (nemám vyzkoušeno).

Pro pohyb mezi velkými městy nebo až kam je to možné, vlak je dobrá volba. Pokud si koupíte lístek předem, může vás to vyjít o něco levněji. Např. na vlak z Marakéše do Fezu (skoro 7 hodin) jsem si koupila 2.třídu 2 dny předem, cena byla trochu nižší než na poslední chvíli. Dostanete místenku, ale často si lidé sedají jak chtějí, záleží na situaci. Turisté jdou často do první třídy, ale není to až zas tak nutné, není tam velký rozdíl. Vlaky jsou podobné jak v evropě jen s menší čistotou. Lidé byli v pohodě. Dokonce chtěli se mnou sdílet kafe a oříšky. 

Gran Taxi – meziměstská doprava

Další variantou jsou tzv. Gran Taxi, které se často nachází venku u autobusové stanice nebo i na jiných místech. Gran taxi je něco jako dálkové/meziměstské taxi, rychlejší a dražší než autobus, vždy se čeká u taxíku až se naplní. Je možné, že se budete trochu mačkat, někteří turisti si občas kupují 2 sedačky nebo nejlépe pokud sdílíte Gran taxi s přáteli.

Vlastní doprava

PRONÁJEM AUTA může být další variantou a nejlepší pokud chcete cestování bez davů a mít svou svobodu. Měl by vám stačit řidičský průkaz z evropské unie, ale určitě ho mějte fyzicky sebou. (předem se informujte u společnosti). V Maroku je benzín i pronájem cenově jako v Evropě. Jediný zádrhel může být v depozitu, který si vezmou do zálohy. Může se vám stát, že vám pravědopobně „zablokují“ velkou částku depozitu, i když budete mít kompletní pojištění. To je v Maroku běžné, pro to si vyberte raději známější důvěryhodnou společnost s dobrými referencemi. Ale je možné i v nějakém více lokálním místě si od někoho místního pronajmout auto jen tak zaplacením na ruku. Může se stát, že to usmlouváte dobře, ale je lepší počítat se vším.

Hlavní turistické trasy jsou překvapivě s dobrým stavem vozovek. Na některých místech až překvapivě dobrým. Stále dost staví. Směrem na jih z Marakéše, směr Merzouga nebo Ouarzazate, pojedete přes Atlas, kde jsou skoro 2 hodiny cesty velké opravy vozovek (březen 2019). Také často potkáte policejní kontroly, často u vstupu do města nebo u křižovatek, u škol apod. Narazíte i na radary. Rychlost se tu opravdu hlídá.

V některých částech je těžké hledat označení cest, takže rozhodně doporučuji GPS. Můžete také zkusit app offline map s GPS: “Here we go”. V některých oblastech si raději pohlídejte, kde hledat další benzínku. Řízení ve velkých městech jako v Marakéši je blázinec, říkají tomu naučit se vyhýbat druhým. Hlavně nespěchejte:) Je to podobné jako v Asii, ale tady většinou respektují alespoň dopravní světla. Ale pozor na pruhy, ty moc neřeší a pokud předjíždí, tak taky opatrně s nimi, často vám nedají vědět. Kdekdo pořád troubí. Za volantem buďte připraveni na vše a pořád.

BEZPEČNOST

Datle Marakéš
Pouliční prodej datlí v Marakéši

JÍDLO

Nepijte vodu z kohoutku, jen balenou vodu a nejlépe to i na čištění zubů, na umývání salátů apod. Vyhnete se mnoha nepříjemnostem, obzvláště lidé s citlivějšími žaludky. Balená voda je levná, není to příliš ekologické, ale v Maroku to moc jinak nejde, seženete ji okolo 5 MAD (cca 13 korun za 1,5L) v malých marockých obchůdkách. 

Je zde mnoho restaurací, vždy se pravděpodobně budete rozhodovat podle čistoty a ceny. Pouliční malé restaurace s Marokánci jsou nejlevnější a vaše střeva budou mít pravděpodobně dobrodružství. Marokánská kafé a středně drahé turistické i marokánské restaurace jsou většinou ok, ale také buďte ve střehu. Dražší místa jsou většinou čistá, ale cenově nadsazená a né příliš autentická. Nejlépe nějaký zlatý střed. Tajin, Kus kus, Kefta nebo těstoviny, na to většinou narazíte skoro všude. Dýška, zpropitné jsou samozřejmě vítána.

Pokud budete mít v oblibě ovocné džusy, doporučuji si jen hlídat, že opravdu na to používají jen balenou vodu popř. mléko. S čaji většinou není žádný problém, na dobrý mátový čaj narazíte skoro všude. Doporučuji vyzkoušet ovocná batida, hlavně avokádové s cukrem je pro mě specialitka. Také doporučuji dopřát si dobré kvalitní datle, zkuste se vyhnout pouličním prodejcům, kde se na datle práší celý den. Zeptejte se raději na recepci hotelu na obchod s kvalitními datlemi. Takovou chuť u nás v supermarketu nikdy nenajdete. (přečtěte si kde nakoupit dobré datle)

Pokud se necháte zlákat jídlem připravovaném na ulici, raději zvolte něco tepelně zpracovaného a vybertte raději nějaké čistčí místo (vždy si uvědomte jestli tam prodavač má kde umít nádobí, které vám dá atd.). Vy znáte své tělo nejlépe, je potřeba zvážit jak vaše tělo pravděpodobně zareaguje.

TIP:

Mně osobně na cestu do Maroka dobře slouží probiotika. Ještě pár dnů před cestou začnu jíst slabé dávky probiotik (informujte se u lékaře nebo v lékárně) a v případě nějakých potíží zvýším dávku. To mi vrátí balanc. Je dobré tyto „léky“ i podobné nezbytnosti už přivést sebou, v Maroku léky mají slabší dávky, horší kvalitu nebo je vůbec neseženete.

Marakéš

TIP:

Evropské výhodné tarify v Africe často neplatí, volání a data vás většinou přijdou velmi draze. Proto doporučuji zakoupit si marockou SIM. Hned na letišti ji často nabízí zadarmo. Kredit s hodinou volání zdarma a 5 GB dat stojí cca 5-7 EUR. Požádejte je, ať vám data aktivují a nastaví oni, abyste se vyhli pozdějším problémům. A vyzkoušejte si to. SIM doporučuji pro delší pobyt v Maroku, pokud mluvíte anglicky/francouzky můžete si zavolat třeba do hotelu, když se ztratíte nebo potřebujete radu nebo zavolat agentuře. Nebo když jen chcete být online a mít po ruce své aplikace nebo Google Maps atd.

Co byste měli ještě vědět…

Užijte si různorodost kultury, umění, které je ve všech detailech okolo vás. Pokud se budete soustředit na špínu a nebezpečí, moc si to neužijete, naopak se budete těšit pryč. Pokud věříte svým pocitům, posloucháte selský rozum a nevystavujete se nějakému zbytečnému nebezpečí nebo riziku, užijete si to. Většinou při první návštěvě Maroka všechno vypadá víc surově, divoce a nebezpečně, po opakovaných návštěvách si na to člověk zvyká a už necítíte takovou potřebu být ve střehu. Hodně věcí funguje úplně jinak. Časem si zvyknete na všechno.

Všimněte si jak neustále komunikují, vždy a všude… oční kontakt s vámi i mezi sebou, jak jsou propojení. Kultura a zvyklosti jsou velmi odlišné od našich, ale od každého se dá něco naučit a z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že ze začátku jako turista se můžete cítit, že váš všichni chtějí jen obrat. Poznají, že jste v místě noví (i čerství mezi turisty, že jste právě přijeli), odhadují vaši národnost/ochotu platit podle oblečení, zevnějšku i chování. Nezapomínejte, že jejich největší ekonomika jde právě z turizmu. Nemají důchody, veřejná zdravotní péče je tragická a né všichni si mohou dovolit vzdělání… Ale jakmile se dostanete mezi ně a oni zjistí, že jste dobrý člověk, uděláte si přátelé, začínáte vstupovat do jejich komunity a najednou peníze ztrácí na důležitosti. Najednou hrdost a přátelství se stávají důležitější a někdy platit může být pro ně urážkou. Ale to už je na jiné vyprávění…

Nelze kopírovat, sorry.