Merzouga duna

Výlet do marocké pouště – Merzouga

Rádi byste navštívili kousek Sahary? V Maroku je to celkem snadné. Stačí si udělat výlet do marocké pouště – do města Merzouga. Poušť je nádherný kus přírody, který se bez návštěvy může jevit jako prázdné místo kde nic nežije. Ale opak je pravdou. Není nic jako písečná poušť.

Abyste se dostali blíže do pouště, v Maroku máte několik možností a mnoho různých typů pouště. Přesto nejkrásnější mi připadá právě písečná poušť. Nejznámější a nejjednodušší marocká poušť je dole na jihu u městečka Merzouga. Z města to máte co by kamenem dohodil, i když přesto dále než to na první pohled vypadá.

Doprava

  • Do Merzougy se můžete dostat vlastní dopravou např. pronajatým autem, stav silnic po cestě na jih je vyjímečně dobrý a po cestě je mnoho zajímavých míst.
  • Můžete také přijet autobusem z Marakéše (cca 13 hodin) nebo z Ourzazate (cca 9 hodin) nebo nočním autobusem z Fezu (cca 11 hodin) se společností Supratours . Letiště jsou v každém z těchto měst.
  • Nejčastější variantou je Tour – lidé si ji mohou zakoupit v jakékoliv agentuře ve velkém městě, přes internet nebo na recepci hotelu. Více informací zde.

UBYTOVÁNÍ

Na místě si musíte pořešit vlastní ubytování, soukromé pokoje se pohybují od 30 Eur na noc a nahoru. Čím blíže k dunám a lepším příslušenstvím, cena jde nahoru. S vlastní dopravou nemusíte zůstávat přímo ve městě, ale můžete využít ubytování kdekoliv v okolí. Vyjímečně pohodlné to bylo v Kasbah Le Berger u vesničky Khemliya nedaleko Merzougy. Další fajn ubytování bylo v L´Homme du Desert.

Merzouga - Kasbah Le Berger

Pokud se chcete podívat do pouště, po vlastních nohách je to ok, ale brzy vám dojde, že po písku není úplně jednoduché se pohybovat a na noc se zase musíte vrátit. Raději doporučuji si objednat předem projížďku na velbloudu až do kempu a alespoň jednu noc přespat v kempu v poušti. Je to krásný zážitek. Navíc sami do pouště přes noc bych vám nedoporučovala. Okolní Berbeři jsou dobří lidé, ale nikdy nevíte kdo se chytí příležitosti. A v kempu budete mít kontakt s Berbery, kde se o nich něco dozvíte pokud budete chtít a možná vám i zabubnují.

S kempy okolo Merzougy je to zvláštní. Některé mají naprosto přemrštěné ceny pro turisty, kteří si to můžou dovolit, některé kempy jsou naprosto skromné. Je dobré najít nějaký vlastní zlatý střed.

Ať chcete nebo ne, může se vám v poušti stát, že si z kempu nebo od velblouda přivezete breberky. Není potřeba být paranoidní, není to pravidlo, ale může se to stát. Proto doporučuji si raději trochu připlatit, mít vlastní soukromé ubytování a hezký čistý kemp.

Mně se hodně líbilo v kempu Milky Way Ubytování může přijít okolo 60 Eur na noc, nebo pokud cestujete s agenturou zkuste si vyžádat ubytování u Milky Way. Je to pěkný a čistý kemp, lidi, jídlo i projížďka, vše bylo tip top.

Merzouga - Milky Way kemp

TOUR

Výlet do marocké pouště

Výlet do MERZOUGY doporučuji každému. Vynechat písečnou poušť, je jako odepřít si důležitou část Afriky a tento kousek přírody může nabídnout magický nezapomenutelný zážitek.

Pokud si koupíte 3-denní výlet do Merzougy, který není privátní, většinou pojedete pravděpodobně transportérem pro 15-20 lidí. Je to standart, doporučuji se informovat předem.

Řidič často nemluví anglicky, agentura většinou avizuje anglicky mluvícího průvodce, ale většinou se vám dostane průvodce jen ve městě Tinerhir nebo Ait Ben Haddou. Je dobré s tím počítat.

Maroko Tinerhir

Připravte se na mnoho hodin v autě. Doporučuji si nevést mnoho věcí, budete se přemisťovat, i když v autě byste neměli mít problém nechat si nějaké věci. Určitě nezapomeňte přikrývku hlavy, sluneční krém, brýle a popřípadě šálek (na turban – krytí hlavy, krku i obličeje) nebo si ho kupte po cestě. Tradiční šátek na tvorbu turbanu se bude prodávat na každém kroku. Pokud budete mít v poušti vítr, šátek je k nezaplacení (stejně jako sluneční brýle).

Balenou vodu si vždy můžete koupit většinou kdekoliv kde zastavíte. Budou přestávky na jídlo, toalety (poplatky – blíž k Marrakéši chtějí drobné). Často snídaně a večeře jsou zahrnuty v ceně výletu, ale záleží na podmínkách výletu od agentury. Oběd si musíte koupit sami a často budete navedeni do již nasmlouvané restaurace, i když vás nikdo nebude nutit zůstat právě na tom místě.

Tinerhir pruvodce

TIP:

Pokud je to možné, doporučuji si připlatit, abyste měli soukromé ubytování během přespání a to i v kempu v poušti. Informujte se na podmínky kempu. Kvalita a podmínky se budou lišit agentura od agentury, i když je určitý standart, v čem se podobají. Rozhodně doporučuji dobře se informovat a přečíst hodnocení agentury, od které si výlet koupíte.(třeba na stránkách Tripadvisoru). Tip kde hledat.

Po cestě na jih, budete dělat mnoho zastávek, jednou z nich jsou skály Monkey Fingers nebo krásná vesnice Ait Ben Haddou. Přejedete Ouarzazate a přespíte po cestě na jih v hotelu, hostelu. Bude přestávka v krásném městě Tinerhir a kaňonu Todra Gorge. Odpoledne dorazíte k písečným dunám Erk Chebi u městečka Merzouga. Absolvujete projížďku na velbloudu a přespíte v kempu v poušti. Poslední den je návrat do Marakéše/Fezu.

TIP:

  • Pro náročné cestovatele doporučuji jet vlastní dopravou, kde si vše sami zaplatíte a vyberete své ubytování, svůj servis i čas nebo si zakupte privátní tour. Na internetu je spousta společností nabízející tento servis.
  • Pokud se rozhodnete absolvovat standartní tour v transportéru, doporučuji nemít příliš velká očekávání prakticky na nic. Je dobré být předem informován o podmínkách výletu a o tom co si skutečně platíte, mít to potvrzeno na papíře (co vše je zahrnuto, vždy to můžete řidiči ukázat). Ale přesto je velmi pravděpodobné, že v ubytování, po cestě, v kempu prostě něco bude jinak než jste čekali. V Maroku komunikace mezi agenturami, hotely, restauracemi je tak propojená, že ani nasmlouvané restaurace často s turistickou cenou by vás neměli překvapit. Když u těchto věcí přimhouříte oko a nebudete jen sledovat to negativní, rozhodně si výlet daleko více užijete a budete pozorovat krásnou krajinu, úplně jinou kulturu a možná se seznámíte se super průvodci a skvělými spolucestujícími z jiných kultur, se kterými trávíte pár dní na cestě.)

V některých oblastech turizmus často vytváří prakticky jediná pracovní místa. Vzdělání, nemocnice, léky si platí sami, podpora od vlády prakticky žádná. Všude se dávají dýžka. Pro mnoho místních je to jejich výplata a žije z toho celá rodina, je dobré si toho být vědom.

Užijte si nádherný západ slunce, neuvěřitelné hvězdy a privstaňte si i na východ. Užívejte si to nezapomenutelné ticho a klid. Pokud máte více času, doporučuji zůstat v poušti déle a dovolit si objevovat i užívat okolí. 

Výlet do marocké pouště - Merzouga

Nelze kopírovat, sorry.