Iris Hut Nový Zéland

Jižní ostrov Cestování po Novém Zélandu

Cestování po Novém Zélandu je dar pro duši a jižní ostrov je plný přírodních skvostů, které najdete poměrně nedaleko od sebe. Z obou hlavních ostrovů Nového Zélandu je jižní ostrov nejoblíbenější. Je zde méně měst a více místa pro přírodu.

Pokud plánujete kratší výlet na několik týdnů či měsíců přečtěte si:

Pokud máte možnost a více času, vyzkoušejte:

Christchurch na Novém Zélandu
Christchurch – největší město jižního ostrova NZ

Christchurch

Lidé často začínají cestováním přímo z města Christchurch, kde si zařídí vše potřebné a pak se vydají na cestu. Je zde mezinárodní letiště, takže můžete přiletět rovnou sem, pronajmout nebo koupit vůz, karavan, dodávku atd. nakoupit zásoby nebo vybavení, sehnat parťáka/čku atd. a vyrazit.

Další velká města na cestě budou např. Blenheim, Nelson, Westport, Greymouth, Kaikoura, Dunedin, Invercagill, Queenstown. Jižní ostrov není příliš velký, ale někdy zpět do civilizace to může být daleko a některé oblasti jsou bez čerpacích stanic. Je třeba s tím počítat. Ceny benzínu jsou podobné jako u nás, někdy o trochu levnější.

Kdy vyrazit?

Protože nejčastější způsob dopravy po Zélandu je autem a často si lidé rádi zvolí spát v dodávce nebo karavanu, které na to mají speciálně upravené, je lépe cestovat, když není zima.

To znamená pro kratší cesty na NZ si raději zvolte léto (prosinec – únor) a jaro (později v září – listopad), ale i podzim (březen – brzký květen) je stále krásný, jen ve stínu je rychleji chladno. Také pokud chcete chodit po horách, budou lepší teplejší měsíce, jinak vás počasí může překvapit.

Moře je všeobecně celkem studené, vyjímkou je snad sever severního ostrova v letních měsících, ale i tak nečekejte středozemní moře.

Typická pláž pro Jižní ostrov - cestování po Novém Zélandu
Typická pláž na Novém Zélandu

Co navštívit?

Pokud na cestování po Novém Zélandu nemáte příliš mnoho času, pak je možná dobré znát to nejdůležitější pro Jižní ostrov. Místa, která určitě nechcete zmeškat (jako např. nejznámější z Great Walks). Ale pokud chcete, cestování po Novém Zélandu vám dává takový výběr, čeká vás toho tolik, že samotné objevování a moment překvapení mají v sobě neskutečné kouzlo. Popravdě… podle mého názoru, nepotřebujete vůbec vědět, co navštívit. (snad jen u treků je dobré plánování už kvůli chatám, poplatkům či rezervacím a zásobám). Ale jestli máte čas, prostě jeďte a nechte se překvapit a přizpůsobte svou chuť a preference danému momentu. To je to pravé cestování…

Ale jestli to potřebujete mít všechno pod kontrolou nebo jen prostě máte málo času, pak čtěte raději dál.

Výhled u Liverpool Hut - Jižní ostrov - Cestování po Novém Zélandu
Výhled z Liverpool Hut

Hory a horské trasy

Cestování po Novém Zélandu vám přinese nespočet příležitostí užít si výhledy, horské masivy, nekonečné zelené kopce… jižní ostrov je toho plný. Pokud máte rádi horskou turistiku, tady budete ve svém živlu.

Pokud se zdržíte delší dobu, doporučuji pořídit si Hut Pass. S touto kartou máte zahrnuto přespání ve velkém množství horských chat (cca 950), ať už se jedná jen o základní přístřešky nebo chaty s lepším vybavením. V Hut Pass nejsou zahrnuty chaty na trasách Great Walks. Aktuální ceny a poplatky v chatách si můžete zkontrolovat a porovnat zde.

Great Walks

Jsou to nejpopulárnější treky na NZ. Je třeba si je zarezervovat online (vlastně si rezervujete chatu na přespání). Některé z nich jsou známe lidem po celém světě jako např. takový Milford Track. Na tento trek je celkem těžké se dostat, někdy je rezervovaný měsíce dopředu, takže dobře si to naplánujte a včas zarezervujte. Rezervaci je možné provést zde.

Je zde větší provoz, více lidí a ceny chat jsou také vyšší.

TIP – pokud budete mít možnost, vydejte se k Milford Sound těsně po dešti. Budete unešeni množstvím vodopádů, které se řítí dolů z prudkých svahů okolo vás. Je to nezapomenutelná nádhera.

Pohled na Milford Sound - Jižní ostrov Cestování po Novém Zélandu
Pohled na Milford Sound
Seznam Great Walks na jižním ostrově:
 • Milford track – (4 dny) nádherné scenérie hor a ledovců
 • Routeburn track – (3 dny) – ve střední jižnější části ostrova ve Fiordland
 • Kepler track – (4 dny) – ve Fiordland
 • Abel Tasman Coastal track – (2-3 dny) – pobřežní trek přes nádherné pláže severu jižního ostrova v Abel Tasman národním parku
 • Heaphy track – (4-5 dní) střídá vrcholky s plážemi – severozápadní část
 • Rakiura track – (3 dny) z části pobřežní trek v jižní části ostrova
 • Paparoa track – (3 dny) na západním pobřeží

Je třeba si opravdu připlatit za Great Walks? Není. Na Zélandu máte tolik příležitostí a vyžití chození do hor a na treky, že by vám to trvalo celé roky to projít všechno. Každopádně jsou to nádherné treky (obzvláště prvních 5) a může to stát za to. Záleží, zda budou přeplněné chaty, dobré počasí, fajn kolemjdoucí apod. Rozhodnutí je na vás.

Na treku - Jižní ostrov Cestování po Novém Zélandu
Jde se na to

Jaké další skvělé trasy kromě Great Walks můžete projít?

 • Copland Track – (3 dny) vede pod Mount Cook po West coast, s horkými prameny po cestě
 • Dusky track – (8-10 dní) vysuté mosty, jezera a hory přes Fiordland
 • Three passes – (4-5 dní) z Arthur’s Pass národního parku
 • Avalanche peak Track – (2 dny) z Arthur’s Pass národního parku
 • Cascade Saddle – (1-2 dny) – procházíte od Wanaky okolo Mt. Aspiring a můžete si to prodloužit o Rise Track – (celkem 5-7 dní) nádherné výhledy, vodopády, ledovce, zelená údolí
 • Matukituki valley – (2 dny) – někdy horší značení, přesto nádherný trek

Mnoho dalších treků najdete v Arthur’s Pass, v okolí Queenstownu, Wanaky nebo třeba na severu v Marlboro sound či okolo Nelson Lakes. Jsou to nádherné oblasti.

Často jsou treky jednosměrné, tzn. skončíte na jiném místě než jste si zaparkovali auto. Můžete si zaplatit odvoz, domluvit si pomoc od známých, stopovat, apod. Dejte si pozor na vykrádání vozů u začátku treků. Připlaťte si za hlídané parkoviště nebo poschovávejte zavazadla, zabezpečte vůz, nenechávejte uvnitř cennosti a doklady nebo je velmi dobře uschovejte. apod.

Matukituki valley - občas neznačené trasy - cestování po Novém Zélandu Jižní ostrov
Matukituki valley

Nepodceňujte počasí, svou vlastní výbavu a časové označení tras. Některé treky, které nejsou tak často navštěvované, mohou mít o trochu hůře značené trasy. I když je to málokdy, stát se to může, proto je dobré mít u sebe mapu nebo gps. Některé trasy zahrnují brodění řek apod. Pro získání podrobných informací, obtížností tras, mapy apod. doporučuji stránky Tramper nebo NZWalks.

Jezera a Vodopády

Najdete tu neskutečné množství řek, jezer a vodopádů. Je to pastva pro oči. Určitě se nevyhněte Nelson Lakes, Lake Tekapo, Lake Pukaki (pro svou nádhernou barvu) po cestě k Mount Cook, Lake Wanaka nebo malý Diamond Lake u Wanaky, jezero u Queenstownu nebo Te Anau,

Vodopády za městem Wanaka směrem k Mt. Aspiring, vodopády u Milford Sound (obzvláště po dešti), Earland Falls. S vodopády se tu budete setkávat prakticky všude, větší menší, na trekách, po cestách. Nejkrásnější je, když je nečekáte. Hodně jich je v oblasti Fiordlands a West Coast.

Earland Waterfall - cestování po Novém Zélandu Jižní ostrov
Vodopád Earland

Co ještě vidět nebo navštívit?

Zvířata

NZ je ostrovem ptáků, přesto tu narazíte na zvířátka jako Possum, pták Kiwi, Royal Albatros (blízko města Dunedin) a mnoho mořských živočichů jako Velryby (obzvláště v okolí města Kaikoura), Tuleně, Lachtany, tučňáky (v okolí města Dunedin na jih). Také najdete kolonii tuleňů v Ohau Point na severu u Kaikoury, delfíny v Marlboro sound. Je to o tom být jen na správném místě ve správný čas a nebo si zaplatit pozorování velryb či delfínů – výjezd na lodi. Jako turistická atrakce je to běžně ve městě Kaikoura. Nebo můžete na lodi navštívit některé z ostrovů v blízkosti Zélandu jako Stewart Island.

Horké prameny

Není nic lepšího než si dát pořádnou horkou koupel po promrzlém dni v horách nebo jen tak z horké vody pozorovat zasněžené špičky hor. Některé jsou placené jako např. Hammer springs nebo Maruia Hot springs a některé najdete třeba na treku volně v přírodě jako jsou třeba Welcome Flat Hot Springs na Copland treku. Více inspirace např. zde.

Lachtan u města Kaikoura Nový Zéland
Lachtan u města Kaikoura

Adrenalinové sporty

Nový Zéland je plný míst pro tzv. Flying Fox, Bungee Jumping, rafty, různé houpačky přes kaňony, rychlé čluny přes úzké kaňony nebo sjezdování ze špiček hor, kde se necháte zavést helikoptérou. Jednou jsem potkala Australskou rodinku, která takhle cestovala po Zélandu a jen vyhledávala adrenalinové atrakce. Určitě to leze do peněz, ale i tak se dá cestovat. Pro zájemce více inspirace např. zde.

Ledovce a pralesy

Ledovce – Při cestování po Novém Zélandu budete mít mnoho příležitostí setkat se s ledovci, obzvláště jižní ostrov je pro ně to pravé místo. Buď okolo nich budete procházet na trecích nebo zastavíte na místech s krásnými výhledy. Mnoho ledovců je ve Fiordlans, Otago, okolo města Wanaky a Queenstownu.

Pralesy – pokud milujete zeleň, Nový Zéland pro vás bude ráj. Jsou zde nekonečné zelené kopce, lesy (Fiordlands, Otago) i pralesy. Nejkrásnější pralesy jsou tam, kde často prší a to je na jižním ostrově právě na West Coast. Tak si připravte dobrou pláštěnku a boty.

Ledovec u Mt. Aspiring Nový Zéland
ledovec u Mt. Aspiring

Pláže a Moeraki Boulders

Pláže – najdete tu neskutečné množství nádherných pláží a to často skoro nebo úplně prázdné. Připravte se však, že moře je celkem studené a některé pláže docela divoké. Nejlepší jsou pláže okolo Golden Bay, Abel Tasman národní park, West coast, Christchurch. Čím severněji, tím tepleji.

Kayak – stojí za to zažít kayakování např. v Marlboro sound nebo okolo Abel Tasman národního parku.

Moeraki Boulders – kulaté kamenité útvary s historií přes 60 mil. let ležící na pláži Moeraki Boulders Beach na půl cesty mezi městy Oamaru a Dunedin na jihovýchodním pobřeží ostrova.

MAORI

Maori kultura – přesto, že je docela potlačena, mají tu své místo. Ať už znáte úvodní tanec Haka od rugby teamu All Blacks nebo tetování inspirované Maori kulturou populární po celém světě. Pokud budete hledat, najdete. Ať už muzea o Maori kultuře nebo tradiční zpracování zeleného Jadeitu. Můžete si domů odvést suvenýry, šperky a další z Jadeitu nebo perletě z mušlí. Více informací o Maori kultuře najdete např. zde.

maori_novy_zeland
Tanec Haka Maori – město Christchurch

TIP: Kromě toho, naleznete na NZ mnoho jeskyní přístupných veřejnosti, obzvláště doporučuji návštěvu takových, kde uvidíte zářivě svítící tečky tzv. Glow Worms, vypadající jako noční obloha. Kde přesně je najdete? zde. Kromě jeskyní, na ně můžete narazit také třeba při noční procházce v Abel Tasmanu. A ve stejné oblasti se může objevit v noci také svítící plankton. I když je to možné i na podzim, větší úspěch asi budete mít v teplejších měsících.

Je opravdu co objevovat…

Nový Zéland je skvělý nejen pro vysokohorskou turistiku, ale také pro horolezce i pro lezce v ledu či ledovcích, cyklisty – ať už v přírodě na treku nebo na silnici.

Co si nezapomenout?

Cestovní pojištění, čelovku, kvalitní trekovou obuv a výbavu do hor, silného větru i deště.

I když máte aplikace, gps apod., mějte alespoň jednu papírovou mapu NZ s sebou pro případ nouze, když všechno selže. Ale hlavně dobrou náladu a chuť objevovat:)

Waits Bay Nový Zéland - cestování po Novém Zélandu Jižní ostrov
Waits Bay

Přečtěte si o cestování po severním ostrově

Zpět na Cestování po Novém Zélandu

Zpět na ÚVOD

Nelze kopírovat, sorry.