Sahara Tadrart cesta do nárovního parku

SAHARA – cesta na nejkrásnější poušť světa

Cesta na nejkrásnější poušť světa – poušť Sahara, je jeden z nejhezčích zážitků, co jsem si mohla dopřát. Už jste někdy slyšeli, že na poušti nic není? Co by tam tak mohlo být zajímavého? Představte si krajinu, kterou nemůžete vidět nikde jinde na světě.

Na co se připravit?

Písečné duny různých barev, které mohou dosáhnout výšky hor. Vítr mění neustále jejich tvar a pozici. Je to opravdu unikátní kus přírody. Nabízím vám tipy jak se vydat na Saharu. Sahara je obrovská a zasahuje na území mnoha různých zemí, cesta na Saharu je dobrodružná a zajímavá.

V minulosti jsem navštívila jižní část Maroka a dostala se poprvé do opravdové písečné pouště. Nikdy bych nečekala, že mě bude tak fascinovat. Hledala jsem a objevila, že existují ale i místa s obrovskými dunami, s obrovskými plochami písku různých barev i skal, opravdová Sahara. Už pro představu si uděláte obrázek jen přes Google Maps. Pátrala jsem a rozhodla jsem se navštívit tento skvost planety právě v Alžírsku. Vzhledem k tomu, že to není úplně tradiční země na cestování, doporučuji vám přečíst si dostatek informací před cestou. Budete potřebovat angličtinu (nebo francouzštinu), budete potřebovat víza. Příprava na cestu mi trvala několik měsíců, abych vám ušetřila tento čas, přečtěte si:

Sahara - nejkrásnější duny světa

Cesta na jih – národní park Tassili n’Ajjer

Nejjednodušší cesta jak navštívit poušť Sahara, je nakoupit si let z Prahy přes Paříž (nutný přestup) do hlavního města Alžír. Na cestu do Alžírska musíte mít vyřízena víza. V Alžíru se musíte přesunout na domácí letiště a přeletět na jih do města Djanet (pokud chcete navštívit národní park Tassili n’Ajjer) nebo do města Tamanrasset (pokud chcete navštívit národní park Ahaggar). Oba národní parky jsou perly Sahary a určitě budete mít na co koukat. Navíc obě města Djanet y Tamanrasset jsou plné Tuaregů, původních obyvatel Maghrebu (Sub-saharských států s historií, která sahá až 10000 let před n.l.).

Já si zvolila město Djanet a návštěvu národního parku Tassili n’Ajjer. Na jih do národních parků se dostanete jedině přes cestovní agenturu, kterou musíte mít zajištěnu předem, než dorazíte na jih. Není možné, aby jako turista jste se vydal na vlastní pěst. Už kvůli historii a vlastní bezpečnosti. Alžířané prostě nechtějí, abyste se vy sami dostali do nějakého rizika. Zároveň budete pod dohledem, bude o vás postaráno a samozřejmě i vy podpoříte místní komunity. To bude zajištěno tím, že na letišti v cílové destinaci si vás může vyzvednout jedině někdo z agentury. O to už se postará celní kontrola.

Tinariwen Tours - cesta Saharou

Cestovní agentura

Najít kvalitní cestovní agenturu, kde dostanete vše co vám je slíbeno, kdy můžete lidem věřit? Kdy budete mít zajištěn svůj komfort i bezpečnost? Chtěli byste průvodce, který mluví anglicky a ví něco o místě, které navštivíte? Zní to možná samozřejmě, ale pokud se pouštíte do země, kde turizmus není až tak rozvinutý, nemusí být úplně jednoduché se k něčemu takovému dostat.

Existují desítky agentur, se kterými můžete cestu podniknout. Z vlastní zkušenosti, která byla unikátní a báječná, vám určitě mohu doporučit společnost Tinariwen Tours.

Pozn.: Ano, majitel této agentury je fanda kapely Tinariwen, něco jako Tuaregské Rolling Stones ze Sahary. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, určitě si vyhledejte na Youtube🙂 Tyto veterány z Maghrebu zná v subsaharským zemích snad každý a mnoho kapel, které začínali zkoušením někde doma v obýváku, se nechali inspirovat právě Tinariwen. Tito veteráni milují poušť a svou hrdost na svůj původ i ochranu svého životního prostředí oslavují právě ve svých písních.

Tinariwen Tours - cesta na Saharu

Tinariwen Tours

Lídrem společnosti Tinariwen Tours je Mohamed Hassani, jeden z nejlepších lidí, co jsem měla čest poznat. Je to upřímný člověk, na kterého je spoleh. Miluje svou práci. Je velmi hrdý na svůj původ a opravdu, ale opravdu miluje poušť a tradice Tuaregů. Mluví dobře anglicky a má skvělé znalosti o celém národním parku a jeho historii. Firma nabízí několik variant výletů. Můžeže jet jen na sever národního parku nebo jen na jih. Krajina severní části je zase úplně jiná než jižní část. Také se dokáží přizpůsobit vašim požadavkům. Pokud je to možné a je zrovna volný, určitě si vyžádejte, ať vás doprovází na cestě právě Mohamed. Dobře se o vás postará.

V poušti je velice běžné, že výlety se dělají na 7 dní a více. Pokud nemáte tolik času, tahle společnost vám může nabídnout i kratší výlet, ale připravte, že až dojedete domů, budete litovat, že jste od tama spěchali. Některé agentury nabízí výlety ve skupinách, cena je pak nižší, ale z vlastní zkušenosti doporučuji výlet jen pro vás. Bude to úplně jiný zážitek a užijete si více soukromí a ticha.

Přečtěte si hodnocení na Tripadvisoru nebo FB stránkách. Je vždy dobré vědět, do čeho jdete.

Mohamed Hassani - Tinariwen Tours

Přílet na jih do města DJANET

Na letištích budete procházet mnoha kontrolami a vždy musíte vyplnit cestovní formulář, který budete odevzdávat při vstupu k letištní kontrole. Pokud u vás naleznou nějaký lepší fotoaparát, budou zjišťovat, jestli se focením živíte. Nikdy nefoťte policii, vojáky ani jejich kontroly či budovy. Pokud budete cestovat s dronem, pravděpodobně vám ho zabaví, není to povoleno. Často po všech kontrolách na letišti se můžete setkat ještě s kontrolou přímo před vstupem do letadla. Je to normální proces.

Je dost možné, že přiletíte do města Djanet v brzkých ranních hodinách za tmy. Je zde omozené množství letů. Je to škoda, protože byste nevěřili jaká nádhera se vám skrývá za letu pod nohami. Ale o to více pak můžete očekávat překvapení naživo. Po výstupu z letadla budete vyzváni odevzdat pas celní kontrole a počkat v letištní hale. Tady pravděpodobně poprvé zažijete zvláštní atmosféru Tuaregů. I když v časných ranních hodinách všichni se vítají, jako by se roky neviděli. Uvidíte vřelé a radostné tváře a mnoho zahalených černých mužů.

Také se může stát, že na chvíli vypadne v letištní hale elektřina. Nemusíte se ničeho bát, je to normální. Budete nějakou dobu čekat a pak předají váš pas vašemu průvodci z agentury, kterou jste si zajistili předem. Váš průvodce si vás najde podle fotografie z pasu, pokud už si vás během čekání nenašel předtím. Je dost možné, že jste předem stejně obdrželi fotografii vašeho průvodce z agentury, ale realita pak nemusí být úplně tak jednoznačná.

Váš průvodce vás odveze do hotelu, kde strávíte první krátkou noc. Brzy ráno vás vzbudí na snídani a po té brzy vyjedete na váš trip. Odtud začíná vaše cesta na Saharu. Za světla.

Sahara - Tadrart národní park

Tadrart národní park

Chtěla jsem vidět poušť Sahara, už dlouho mě lákala tahle cesta. Ale když jsem poprvé dostala od své agentury itinerář cesty, neměla jsem ani potuchy, kam to vlastně pojedu. Arabské názvy bych nebyla ani schopna napsat do googlu. Arabské názvy napsané v anglické abecedě a často s chybami vám to také příliš neusnadňují. Proto je velmi důležité mít dobrou agenturu a spolupracovat s lidmi, kterým můžete věřit.

Vybrala jsem si návštěvu národního parku Tadrart. První den byla dlouhá jízda z města Djanet do údolí Moula Naga. Normálně se přespává v půlce cesty a dělají se zastávky, ale potřebovala jsem trochu úpravu cesty. Moula Naga je nádherné údolí, kde se potkávají vysoké duny s okolními skalami. Jde vidět jak tu vítr opracovával skály. Do údolí se dostáváme tak, že vůz musí sjet vysokou dunu a zpět už se nemůže vyjet. Druhý den pokračujeme protější stranou údolí dál. Další den se dostáváme na „Mars“. Projíždíme krajinou se špičatými tmavými skálami, kamenitým pohořím a vše je obklopeno krásným červeným pískem. Další den se dostáváme do nádherné žluté krajiny a útesy vypadají podobně jako někde v Coloradu. Přespáváme v kamenitém lese s oranžovou krajinou. Poslední den se dostávám do severní části Djanet a okolních skal. Často míjíme obrovské duny jako hory. Ta nádherná hra se stíny v dunách..

Průvodce v národním parku Tadrart - Alžírsko

Poušť má svou historii

Nejkrásnější a nejvhodnější místa na světě na sledování noční oblohy jsou právě v poušti nebo v Himalájích. Každý den máte chuť pozorovat hvězdy a užívat si to ticho. Navštěvujeme mnoho kamenných rytin z dob tisíců let před naším letopočtem. Kresby zobrazují mnoho žiraf a slonů, důkaz, že Sahara byla v minulosti opravdu zelená. Je to otevřené muzeum. Někde si jen tak vyšlápnete na dunu a může se vám stát, že kopnete do starého oštěpku nebo nějakého kousku ze starého nářadí či keramiky. Je to nezapomenutelný zážitek. Více podrobností o této cestě pro mě nemá smysl sdělovat. Ty pocity, které zažíváte, slova prostě nenahradí. Rozhodně doporučuji tuhle cestu raději zažít.

Crying Cow - prastaré malby -Tinariwen tours - cesta na Saharu

Sahara – Kdy chci, aby cesta začala?

  • nejlepší měsíce na jaře a na podzim: září, říjen, listopad, březen, duben, květen
  • léto – červen, červenec, srpen jsou na poušti pro Čechy velmi horké měsíce
  • Návštěva pouště Sahara je velmi oblíbená na Vánoce a na Nový rok – I v zimě může být cesta stále velmi příjemná. V noci však teploty mohou klesat k nule.

Pozn.: v Teplých měsících se na poušti více setkáte s hady ukrytými pod pískem nebo škorpiony. Přesto věřím, že s vašimi průvodci a následováním jejich rad a pokynů se vyhnete možným rizikům i v létě. Turisté jezdí do pouště prakticky celoročně pokud je to možné.

Jen pro představu, na konci října v okolí města Djanet můžete zažít teplotu během dne kolem 25 °C (na slunci pocitově 33 °C) a v noci příjemných 15. Je snadné spát v noci pod širákem, navíc s tak nádhernou oblohou. Ale vždy si můžete vybrat. Počítejte s tím, že přímé slunce rovnou na vaši kůži je na Sahaře velmi silné.

Sahara - cesta na nejkrásnější poušť světa

Co si nezapomenout zabalit?

  • pokrývku hlavy – klobouk, šátek na hlavu
  • silnější opalovací krém, i kdybyste cestovali v zimních měsících
  • krém po opalování či spáleniny (obzvláště pokud pojedete v teplejších měsících)
  • léky na střevní potíže, hygienické potřeby – pijte vodu jen z balených lahví, ale i tak nikdy nevíte (v poušti žádné lékárny nenajdete)
  • čokoládové tyčinky, musli, jestli chcete mít něco sladkého na zub sebou.
  • zjistěte si od agentury, zda si potřebujete přivést spacák a karimatku nebo vám to bude poskytnuto.

Pokud vás to inspirovalo a chcete zažít poušť Sahara, užijte si to, cesta to bude nádherná! A pokud je to možné, nespěchejte:)

nádherná poušť Sahara

Zpět na články o Alžírsku

ZPĚT NA ÚVOD

Nelze kopírovat, sorry.