Queenstown Nový Zéland

Jak začít žít na Novém Zélandu? – jaké jsou možnosti?

Mnoho lidí láká začít svůj život u protinožců. Jak tedy začít žít na Novém Zélandu? Tato země má toho opravdu hodně co nabídnout, i když největší perlou je právě příroda, kterou snad všichni znají už z filmů Pána Prstenů. Přesto nepoznala jsem místo na zemi, kde by bylo tolik dobrých lidí. Je zde velmi zdravá společnost, klidná atmosféra, mnoho lidí se sportovními zájmy, Maorská kultura, nejstarší stromy, a mnoho zvířat, která nejsou nebezpečná, hlavně ptáci. Je to přírodní ráj na zemi. Lidem se říká Kiwíci (podle ptáka Kiwi) a opravdu se starají o svou přírodu a ekologii.

Chcete žít na Novém Zélandu?

Existuje několik variant jak se dostat Nový Zéland aniž byste využívali jen turistická 3 měsíční víza:

Working Holiday Visa (WHV)

Do věku 35 let máte možnost využít Working Holiday Visa. Je to nejlepší varianta pro mladé lidi jak začít žít na Novém Zélandu a zažít své vlastní dobrodružství. Budete mít svobodu volného pohybu po dobu jednoho roku (s možností prodloužení o další tři měsíce, pokud si o to včas zažádáte a zaplatíte) a je na vás, zda tento čas využijete na cestování, práci nebo kombinaci toho všeho. Počet WHV udělených pro Čechy je omezený. Je důležité se předem dobře informovat, jak na to.

Přečtěte si: Nový Zéland Working Holiday Visa – jak na to?

chata u Routeburn track - Nový Zéland
Chata na Routeburn tracku

Začít studovat na Novém Zélandu

Je to jednoduché. Přihlásíte se na školu na Zélandu se svou maturitou či bakalářským ukončeným studiem a přitom si můžete vydělávat na studentském vízu několik hodin týdně prací. Tak si získáte kontakty a zkušenosti a po ukončení studia máte nárok na časově omezená pracovní víza a využít své dokončené studium u zélandského zaměstnavatele. Takto začnete žít na Novém Zélandu. Tím získáváte čas na to se dál zařídit a sehnat seriózní zaměstnání. O to je to jednodušší, pokud se jedná o velmi žádané posty. Více aktuálních informací na stránkách firmy Seek. Samozřejmé u této varianty potřebujete už dobrou úroveň angličtiny pro studium i práci, zaplatit poplatek za víza a mít dostatek peněz na účtu, abyste prokázali, že se o sebe dokážete postarat během určité doby. Existuje mnoho agentur, které vám s tímto studentským vízem mohou pomoci nebo si to můžete zařídit sami. Více informací na stránkách Govt.

prázdné pláže Nový Zéland
pláže prakticky bez lidí

Za prací

Začít pracovat na Novém Zélandu je určitě možné, obzvláště pokud se jedná o velmi žádané povolání (více informací např. Seek) nebo určitou specializaci jako u filmu či Informačních Technologií. Vaše pracovní vízum pak bude vázáno na konkrétního zaměstnavatele (tzn. se změnou zaměstnavatele musíte znovu řešit svá víza).

Pokud jste člověk do 35ti let a práce pro vás není úplná priorita, určitě vám spíše doporučuji využít Working Holiday Visa (WHV). Budete tak mít také možnost svobodně cestovat a užít si nádherné přírodní skvosty. Už více lidem se stalo, že po příjezdu na Nový Zéland přehodnotili své priority a unešeni nádherou krajiny raději začali cestovat nebo litovali, že nemají tu možnost (ať už kvůli krátkým turistickým vízum nebo cestovali za prací). Během WHV nemůžete přijmout stálou práci (jen dočasné sezónní zaměstnání).

Tauranga - severní ostrov
město Tauranga – severní ostrov

Emigrovat na Nový Zéland

Další variantou je emigrovat. Málokdy se člověk rozhodne emigrovat do nějaké země, pokud ho k tomu nevedou rodinné nebo pracovní důvody. Proto předpokládám, že v tomto bodě už znáte danou zemi a máte své důvody proč tam emigrovat. Pokud nikoliv, určitě doporučuji udělat si v místě delší dovolenou na průzkum.

Abyste mohli emigrovat na Nový Zéland, budete muset projít přes speciální bodový systém, kdy se hodnotí vaše životní podmínky, rodinná situace, zkušenosti, studium, zaměstnání, „užitečnost pro společnost“ a hlavně vaše vlastní finanční zabezpečení. Jen se chtějí ujistit, že máte dostatek svých finančních prostředků, aby se z vás nestal někdo, kdo jen bude parazitovat na společnosti. Má to své logické důvody. Toto síto není úplně jednoduché projít, ale není to nemožné. Setkala jsem se s hrstkou lidí, co se tímto způsobem dostali do země, ale je pravda, že vždy byli dostatečně finančně zabezpečeni nebo měli za sebou jisté úspěchy. Více informací najdete na Imigračním. Sami si můžete vyzkoušet bodový systém i podmínky pro Imigraci zde. Budete potřebovat dobrou znalost angličtiny. Můžete si to zařídit sami nebo zaplatit zprostředkovatelské společnosti. Na Českém trhu existuje již řada takových firem.

Investovat či začít podnikat na Novém Zélandu

Určitě je to možné, obzvláště pokud jste se usídlili v nějakých bližších zemích Oceanie nebo Asie, máte výbornou znalost angličtiny a dostatek finančních prostředků. Za takových podmínek by pro vás nemělo být obtížné získat víza, které si můžete zařídit sami nebo zaplatit zprostředkovatelské firmě. Více informací zde.

Více informací o životě v zahraničí

Zpět na ÚVOD
pláž na Novém Zélandu
Pláž u města Christchurch

Nelze kopírovat, sorry.