Alžírské dobrodružství

ALŽÍRSKO Rady a doporučení – Exotické dobrodružství

Alžírsko je obrovská země s obrovským potenciálem a pokud se chystáte na cesty do této neobvyklé země, přečtěte si rady a doporučení.

Alžírsko je nádherná země plná přírodních krás, o kterých většinou v našich končinách nemáme ani potuchy a jejich historie je nám většinou jedna velká neznámá. Pokud byste chtěli zažít neobvyklé exotické dobrodružství, Alžírsko je určitě zajímavá volba.

CO JE POTŘEBA VĚDĚT?

Z vlastní zkušenosti tuto zem doporučuji pro zběhlé cestovatele nebo lidi, co už pár zkušeností na cestách nabrali.

Pokud necestujete ve skupině, budete potřebovat angličtinu, francouzštinu nebo arabštinu.

Alžírsko - mešita v centru města Konstantin

Je to podobné jako v Maroku?

Alžírsko sousedí s Marokem. I když se mohou na první dojem tyto země podobat, i když si jazykem rozumí a kulturně nejsou zase tak příliš vzdálení, Alžírsko je naprosto odlišná země a zkušenost. V Maroku je velmi normální smlouvání, za to v Alžírsku na tento způsob obchodu vůbec nenarazíte. U všeho máte ceny jako všude jinde. Dalším velkým rozdílem je turizmus. Maroko si již zvyklo na turisty, je na ně připraveno, nabízí služby, opravuje budovy, staví silnice, je plné hotelů, restaurací a turizmus se zde stal velkou součástí ekonomie. Alžírsko je na tom úplně jinak, připadá vám, že turizmus nepotřebuje. O to více tu získáte autentickou zkušenost. Přesto je potřeba vědět několik věcí ještě před cestou.

Stejně jako Maroko, Alžírsko je bývalá francouzká kolonie. Život některých Alžířanů je s Francií úzce spjat kvůli rodině, kariéře, vzdělání atd. Stejně tak francouzi navštivují tuto zemi. Přesto vztahy s Francií bych mezi lidmi nenazvala úplně vyřešené. Jako mnoho bývalých afrických kolonií se evropské země podíleli na jejich vykořisťovaní a získávání levných přírodních zdrojů, kovů, zlata apod. Alžírsko není jinou vyjímkou. Francie se nechce jen tak vzdát svého vlivu. Alžírsko trpí velkou korupcí jako mnoho rozvojových zemí a má velmi komplikovanou minulost.

Jaké jsou oficiální rady a doporučení pro Alžírsko?

Pokud se podíváte na stránky různých ambasád, zjístíte, že mnohé země vám do Alžírska nedoporučují cestovat. Praktické znění je, cestujte sem jen pokud vyloženě musíte. Alžírsko zažilo masakry vlastními lidmi v černé dekádě, která není až zas tak daleko. Proběhlo tu mnoho teroristických útoků, ať už v bojích za osvobození od Francie nebo kvůli vykořisťování. V nedávné minulosti tu rebelové v boji o pozornost prováděly únosy turistů. Obzvláště na jihu v pohraničí. Koho by sem tedy lákalo cestovat?

Alžírsko Rady a doporučení pro Dobrodruhy: Pokud budete obezřetní a budete mít dostatek informací jak se o sebe postarat a čemu se vyhnout, můžete zažít autentickou zkušenost a navštívit turistická místa, která nejsou přeplněná turisty. Do určité míry turizmus tu je, ale úplně minimální, spíše slouží pro místní a pro francouzské turisty. Tu a tam můžete narazit i na jiné národnosti.

Někteří alžířané už jsou unavení z násilí, které tu bývalo v minulosti a nechtějí, aby se to už opakovalo. Ani jim ani jiným. Proto se můžete dostat do situace, že někteří místní můžou mít tendence vás opatrovat, ať se vám nic nestane nebo budou vděční, že vás potkávají jako cizince co chce vidět jejich zem.

Přečtěte si rady a doporučení ke své bezpečnosti pro Alžírsko

Ať se to může zdát překvapivé, Alžírsko je z Afrických států poměrně vyspělé a nemusí být úplně levné jak byste mohli očekávat. Některá města mají tramvaje, hl. město Alžír má metro. Sever země má četná pohoří (v zimě se sněhem), pláže a mnoho zelených lesů, jih země je Sahara. V zemi je mnoho nádherných přírodních parků a rezervací, co stojí za objevování, stejně jaké bohatá historie.

Centrum města Alžír - rady a doporučení na cestu pro Alžírsko

POTŘEBUJI VÍZA?

 1. Musíte si předem zažádat o víza (Kvůli bezpečnosti, abyste se nepotulovali v zemi sami a věděli kde jste, potřebují následující)
 2. pro uznání víz budete muset předložit rezervaci v hotelu po celou délku svého pobytu (jen rezervaci, můžete také požádat hotel, ať vám zašle potvrzení pro ambasádu – je to běžný proces)
 3. nebo budete muset předložit „Zvací dopis do Alžírska„, který vám vystaví agentura, se kterou budete cestovat nebo využijete její služby – je to normální proces, ale ani to vám nezaručuje obdržení víz.
 4. Zajistěte si víza včas, přečtěte si další požadavky o podávání víz (informace a rady z velvyslanectví pro Alžírsko). Budete muset zaplatit poplatek a přiložit další dokumenty. Proces uznávání víz může trvat a uznání víz není automatické. Může dojít k zamítnutí. Pokud jste Čech žijící v zahraničí, je možné zažádat o víza u alžírské ambasády v daném státě. Pokud jste v EU, neměl by to být problém. Většinou záleží jaké jsou vztahy mezi danou zemí a Alžírskem.
 • Každému doporučuji navštívit Saharu – je to jedinečný zážitek. Přírodní park Tassili N’Ajjer – Tadrart, Djanet, Illizi nebo Tamanrasset – Assekrem, Atakor
 • velká města jako Alžír, Orán, Konstantin a další
 • Ghardaia – pro historii
 • Timgad – pro historii
 • Medracen – pro historii
 • Ghassira – Ghoufi – hory a kaňony
 • Timimoun – krásná oáza a zajímavé pouštní útvary
 • pláže – přímořská letoviska (jsou poměrně levná, nejlépe pro celou rodinu nebo skupinu lidí – nejlépe funguje AirBnb – čtěte komentáře ostatních), Jijel, Mostaganem, Ouilis, Collo, Annaba – Chetaibi,
 • Vodopády Tifrit
 • a mnoho dalšího co mi ještě zůstává skryto (pro inspiraci se můžete porozhlédnout třeba na instagramu Map of Algeria)

Alžírsko - Červený písek v národním parku Tadrart - Rady a doporučení na cesty

DOPRAVA

 • Do Alžírska se můžete dostat poměrně snadno letadlem nebo lodí (např. ze Španělska – Almérie). Lidé přilétají do hl. města Alžír přes Paříž (cca 5 hodin i s přestupem). Odtud je snadné se přemístit z mezinárodního letiště na domácí (cca pár minut taxíkem po Alžíru). Z domácího letiště je snadná, pohodlná a poměrně levná doprava do jakékoliv části Alžírska. Mnoho alžírských měst má vlastní letiště. Letecká společnost Air Algeria nebo letecká společnost Tassili Airline (obzvláště pro cesty na jih) jsou nejlepší volba. Ale letenky je možné zakoupit od prodejců jako letenkový portál Skyscanner apod.
 • Mezi velkými městy je poměrně snadné cestovat vlaky (u společnosti Rail) nebo autobusy (u společnosti Sogral).
 • pronájem auta je určitě možný, ale nemám vyzkoušeno. Nedoporučují se navštěvovat odlehlé oblasti na vlastní pěst, ani přilehlé oblasti u velkých měst. Podle místních to v horách může být pro turisty stále riskantní. (Někteří Španělé občas přijedou přes Gibraltar nebo lodí do Alžírska svými vlastními auty, ale jedou ve skupině). Do pouště na jihu doporučuji 4×4 kvůli terénu, i když sever a jih země je propojen velmi dobrou vozovkou (např. Alžír – Djanet). Pronájem vozu je možný na letišti nebo mohou zařídit i různé agentury např. u společnosti FancYellow.

Alžírsko - mešita Konstantin - Rady a doporučení na cestu

Agentury

Nejvíce běžná a využívaná je doprava přes agentury – koupíte si výlet do míst, kam se chcete podívat. Vše vám doporučuji zařídit si předem. Alžírský trh s cestovním ruchem má pod palcem mnoho francouzských firem nebo alžířanů sídlících ve Francii. Tyto mohou nabídnout kvalitu i vysokou cenu. Pokud si najdete kvalitní místní agenturu, cena může být o dost nižší, ale někteří nemluví tolik anlicky. Vždy doporučuji pročíst hodnocení agentury na stránkách Tripadvisoru, Facebooku nebo jiných stránkách, přečtěte si vždy reference od předešlých cestovatelů. Pokud jste většinou za dobrodruhy a agentury v jiných zemích nevyužíváte, Do méně známých nebo odlehlých míst je agentura skvělá a bezpečná volba. A nemusíte nic řešit.

Pokud nemluvíte francouzsky, vždy hledejte agenturu, která může zajistit také anglicky mluvícího průvodce, i když i tak to může být výzva. Zkuste s nimi komunikovat i po telefonu, přes Whatsapp nebo jinou online aplikaci. Více se dozvíte a podle rozhovoru budete mít více představu o tom s kým jednáte. Vše si nechte potvrdit ještě emailem.

Je nutná platba předem?

Kromě dražších francouzských agentur (některé vyžadují platbu online předem), je běžné platit hotově na místě (nejlépe v EUR – pro místní je kurs výhodnější, upřesněte si to vždy předem). Pokud je to možné, zaplaťte až na konci nebo alespoň část na konci výletu. Je dost možné, že vás bude tlačit nejistota, že bez platby předem němáte nic jistého. S platbou předem také ne. Je třeba si uvědomit, že i když podstupujete toto riziko, místní ve vás vidí skvělý výdělek a bude jim to stát za to vám raději službu poskytnout než nikoliv.

Přesto i když cestování s agenturou se může zdát méně dobrodružné, tím o kterou zemi jde, pořád budete mít autentický nezapomenutelný zážitek a můžete se uvolnit. Pokud máte v zemi někoho známého z místních, je to samozřejmě ještě lepší! Alžířané dokážou být velmi pohostinní, přátelští a ubezpečí se, aby jste byli v pořádku a v bezpečí.

Muzeum v Konstantinu

UBYTOVÁNÍ

S ubytováním v Alžírsku to není úplně jednoduchá záležitost. Tím, že tato země není připravena na turizmus, není tu ani mnoho hotelů, z kterých si vybrat. Určitě si projeďte stránky ubytovacích zařízení přes AirBnB (vždy počítejte s tím, jak se do místa dostat) nebo rezervační stránky Booking. Je možné najít ubytování na punk jen v danou chvíli? Určitě něco najdete, ale bezpečnost a kvalita může být sporná. Je to na vás. Osobně to nedoporučuji, jen pokud máte místního průvodce.

Alžírsko a hlavní město Alžír – přečtěte si rady o ubytování

Ve velkých městech je poměrně snadné najít hotely. Přesto z jakéhosi důvodu (možná obchodní turizmus) jsou ceny dobrých nebo jakš takš hotelů poměrně vysoké. Alespoň ty, co mají dobrá hodnocení a zaručují bezpečí i čistotu. I když se jedná o evropské ceny, vybrat se dá. I když to nezní exoticky, třeba takový klasický Ibis je prakticky v každém velkém městě. Přesto si pro Alžírsko vždy přečtěte reference a rady od jiných cestovatelů a to i pro ubytování, ať víte do čeho jdete.

Pokud cestujete s agenturou (vybrali jste dobrý servis), pravděpodobně jste se s nimi domluvili také na ubytování. Pokud kupujete balíček služeb nebo balíček míst, vždy si buďte jisti a mějte to potvrzeno (nejlépe písemně), co je ve službách zahrnuto a to i jaké ubytování (alespoň zhruba).

soucasna kalygrafie v Alžírské galerii - čti rady a doporučení pro Alžírsko

SMĚNÁRNA – Alžírský dinár

Národní měna je Alžírský dinár (DZD). Pokud si přivezete EURa, je poměrně snadné je směnit v Alžíru za lepší kurz než když si vyberete peníze z bankomatu. Přesto vždy zkontrolujte jaké bankovky dostáváte. Ještě před cestou se informujte u své banky, zda bude možné v Alžírsku vybírat z bankomatu. Někteří lidé mohou mít problémy s nefunkčností svých karet v alžírských bankomatech. A pak máte problém. Už nejeden turista to zažil. Proto vždy přijeďte alespoň s nějakou hotovostí, co můžete proměnit.

Může se také stát, že ve skutečnosti to může záviset na společnostech jako VISA, Mastercard etc. Já chtěla vybrat s mezinárodní kartou VISA (od banky potvrzena bezproblémovost), ale na místě jsem našla v centru Alžíru jen jednu banku, kde bylo možné vybrat v hotovosti. Ale i to mi povolilo jen jakýsi limit, který nemám nastaveno. Proto jsem výběr provedla několikrát za sebou a nebyl problém. Přesto znovu zdůrazňuji hotovost v EUR se více vyplatí. V hotelu se informujte, kde můžete směnit peníze (nejlépe v Alžíru blízko nábřeží).

Nejlepší měsíce na návštěvu:

 • pro jih: říjen, listopad, prosinec, (únor), březen, duben, (květen)
 • pro sever: září, říjen, březen, duben, květen, červen
 • pro plážové oblasti: červen, červenec, srpen, září, (říjen)

Užijte si tuto krásnou zemi!

Nezapomeňte si přečíst rady a doporučení pro Alžírsko a návštěvu alžírských měst a samozřejmě o bezpečnosti.

Alžírsko - Rady a doporučení - poušť v oblasti Djanet

Zpět na Cestování po Alžírsku

Zpět na ÚVOD

Nelze kopírovat, sorry.