Konstantin, Constantin

ALŽÍR A KONSTANTIN

V Alžírsku existuje mnoho míst co stojí za návštěvu. Z velkých měst si určitě nenechte ujít hlavní město Alžír a Konstantin, které je jedno z největších měst a s dalekosáhlou historií.

Náměstí ve městě Alžír
Centrum města Alžír

HLAVNÍ MĚSTO ALŽÍR

Do hlavního města Alžírska se dostanete snadno letadlem přes Paříž nebo jiné město, z Prahy cca za 5 hodin. Po příjezdu na mezinárodní letiště, pokud se budete dál po Alžírsku pohybovat letadlem (což není tak drahá záležitost), je potřeba se dostat na lokální letiště.

Na mezinárodním letišti si zakupte SIM s daty. Je to poměrně levné. Budou po vás chtít pas, nezapomeňte si ho tam. Poproste ať vám nastaví internet a vyzkoušejte, jestli vám opravdu funguje.

Alžírská kaligrafie
Současná kalygrafie

DOPRAVA

Pokud jedete do centra, je dobré si vzít taxi. Bude vás nahánět spousta lidí, co oficiální taxi nejsou. Nejlépe se mi osvědčila aplikace Yassir. Stáhněte si ji (nejlépe ještě před letem do Alžírska) a nezapomeňte při registraci udat své nové alžírské číslo (po příjezdu). Řidič Yassiru vám bude volat, ať se venku najdete. Yassir funguje podobně jako evropské aplikace, předem znáte řidiče a cenu jízdy. Cena se nedá srovnat s tím, co by po vás žádalo okolí. Yassir je levná a bezpečná doprava. Dokonce jsem měla štěstí a vždy narazila na řidiče, který mluvil alespoň trochu anglicky, ale není to pravidlem. Yassir nefunguje ve všech částech Alžírska, jen v některých městech.

Alžír disponuje metrem a autobusy vás na ulici míjí ve velkém. Pokud se rozhodnete využít hromadnou dopravu, lepší jen ve skupině a být stále na pozoru.

Po centru je snadné se dostat pěšky nebo kombinovat s Yassirem. Pro orientaci můžete používat Google.maps nebo offline aplikaci Maps.me. Vždy pozor na kapsáře. Přečtěte si doporučení k bezpečnosti.

Pošta v Alžíru
Stará budova pošty v Alžíru

CO NAVŠTÍVIT V ALŽÍRU?

 • v první řadě musím doporučit Casbah Walking Tour. (pokud byste potřebovali přímý kontakt, napište). Vždy ocení, když platíte přímo jim než přes AirBnB nebo Tripadvisor. Casbah (historické jádro města se skrytými paláci a muzei) se oficiálně nedoporučuje na návštěvu, ale je to úplně jiné, pokud máte místního průvodce, i kdyby jste dohromady byli jen dva. Dostanete nespočet informací o Alžíru i Alžírsku a začnete jim lépe rozumět. Navíc budete vědět, na co se koukáte a vše bude do sebe více zapadat. Pokud navštívíte Alžír, tohle musíte to zažít. Průvodce je obrovský 2 metrový alžířan co vypadá jak evropan, mluví několika jazyky (ale bez češtiny samozřejmě), má opravdovou vášeň pro svou práci a je to čestný dobrý člověk, dá vám spoustu tipů a rad i vás zavede do autentických restaurací a dá vám na výběr o jakou zkušenost máte zájem. Rozhodně doporučuji.
 • navštivte přístav Port d’Argel
 • Basilique notre dame d’afrique
 • Le bastion 23
 • náměstí mučedníků Place des Martyrs
 • budova staré pošty La Grande Poste d’Argel
 • mešita Mosquée Ketchaoua
 • zahrady Le Jardin d’Essai du Hamma
 • pomník mučedníků Mémorial du martyr
 • muzeum arabské kaligrafie (v Casbah)
 • národní muzeum umění Musée national des beaux-arts d’Alger
 • muzeum etnografie Musée national de préhistoire et d’ethnographie du Bardo

trh v Konstantinu, tržiště v Alžírsku
místní tržiště s tradičním chlebem

UBYTOVÁNÍ V HL. MĚSTĚ

Není jednoduché nalézt dobré hotely zaručující čistotu a bezpečnost. Na Booking.com nebo AirBnB vždy čtěte recenze předchozích uživatelů. Mně dobře posloužil City Hotel Argel, ale na můj vkus poměr kvality/ceny, cena je vysoká.

Alzir Alger centrum

SMĚNÁRNA – Alžírský dinár

Doporučuji směnit hotovost v EUR až přímo na místě. Kurz je výhodnější než výběr z bankomatu. Je to samozřejmě trochu riskantnější, je potřeba si pohlídat, zda dostáváte správné bankovky. Kde směnit, zeptejte se v hotelu, ulice blízko náměstí mučedníků.

Výběr z bankomatu – ověřte si s vaší bankou, zda to v Alžírsku bude možné. Mnohým výběr z bankomatu nefunguje. Doporučuji přivést si nějakou hotovost v EUR. Výběr z karty VISA mi fungovalo pouze z banky Gulf Bank Algeria blízko budovy staré pošty v centru Alžíru. Přesto tam byl limit a výběr jsem musela opakovat několikrát za sebou.

Placení kartou – platba v alžírském dináru a s poplatky z převodů u banky, může být nakonec daleko vyšší (doporučuji platit v hotovosti po směně EUR). Kromě velkých měst, na většině místech v Alžírsku není možné platit kartou.

MĚSTO KONSTANTIN

Město Konstantin je zajímavé svou historií a také mnoha hlubokými příkopy a mosty uprostřed města, proto se mu někdy říká tzv. Město mostů.

Do Konstantinu můžete přijet vlakem nebo je snadné přiletět. Více si přečtěte o možnostech dopravy a bezpečnost v Alžírsku.

Pro dopravu můžete použít také aplikaci Yassir (lépe mít místní SIM card). Pro ubytování jsem využila Ibis hotel v centru.

datle Alžírsko
Nejlepší datle na světě

S lidmi mám velmi dobrou zkušenost, byli velmi milí a někteří velmi rádi, že vidí turistu. Přesto jsem hodně přitahovala pozornost. Během dne jsem se cítila bezpečně. Přesto to není město zvyklé na turisty.

údolí v Konstantinu
příkopy v Konstantinu

CO NAVŠTÍVIT V KONSTANTINU?

 • nádherná mešita Emir Abdelkader mosque (Masjid El-Amir – i jako nemuslimská žena jsem mohla vstoupit, ale jen s vypůjčením jejich oblečení a jen sledovat z povzdálí – zkuste se zeptat napravo u vstupu, ale jen francouzsky, arabsky nebo rukama nohama.)
 • palác Palais d’Ahmed Bey
 • mosty jako Pont Sidi m’cid a Pont d’el kantara a Pont Sidi Rached Viaduct
 • monument Aux morts
 • most pro pěší Passerelle Mellah-Slimane
 • historické centrum La Medina
 • muzeum Musee nacional cirta

Užívejte si tohle krásné město!

slavný dům v Alžíru

Zpět na Cestování po Alžírsku

Zpět na ÚVOD

Nelze kopírovat, sorry.