Alžírské dobrodružství

Alžírsko – exotické dobrodružství

CO JE POTŘEBA VĚDĚT?

Alžírsko je nádherná země plná přírodních krás, o kterých většinou v našich končinách nemáme ani potuchy a jejich historie je nám jedna velká neznámá. Pokud byste chtěli zažít neobvyklé exotické dobrodružství, Alžírsko je zajímavá volba.

Z vlastní zkušenosti tuto zem doporučuji pro zběhlé cestovatele nebo lidi, co už pár zkušeností na cestách nabrali.

Pokud necestujete ve skupině, budete potřebovat angličtinu nebo francouzštinu.

mešita v centru města Konstantin

Je to podobné jako v Maroku?

Alžírsko sousedí s Marokem. I když se mohou na první dojem tyto země podobat, i když si jazykem rozumí a kulturně nejsou zase tak příliš vzdálení, Alžírsko je naprosto odlišná země a zkušenost. Při rychlém srovnání v Maroku je velmi normální smlouvání, za to v Alžírsku na tento způsob obchodu vůbec nenarazíte. U všeho máte ceny jako všude jinde. Dalším velkým rozdílem je turizmus. Maroko si již zvyklo na turisty, je na ně připraveno, nabízí služby, opravuje budovy, je plné hotelů, restaurací a turizmus se zde stal velkou součástí ekonomie.

Alžírsko je na tom úplně jinak. Prakticky to vypadá, že Alžírsko turizmus nepotřebuje. Na mezinárodní turizmus zatím nejsou připraveni a o to více tu získáte autentickou zkušenost. Přesto je potřeba vědět pár věcí.

Stejně jako Maroko, Alžírsko je bývalá francouzká kolonie a proto tu a tam narazíte na francouze, protože život některých Alžířanů je s Francií úzce spjat kvůli rodině, kariéře, vzdělání atd. Přesto vztahy s Francií bych mezi lidmi nenazvala úplně vyřešené. Jako mnoho bývalých afrických kolonií se evropské země podíleli na jejich vykořisťovaní a získávání levných přírodních zdrojů, kovů, zlata apod. Alžírsko není jinou vyjímkou. Francie se nechce jen tak vzdát svého vlivu. Alžírsko trpí velkou korupcí jako mnoho rozvojových zemí a má velmi komplikovanou minulost.

Jaká jsou oficiální doporučení?

Pokud se podíváte na stránky velvyslanectví, zjístíte, že mnohé země do Alžírska nedoporučují cestovat. Praktické znění je, cestujte sem jen pokud nemáte na výběr. Alžírsko zažilo masakry vlastními lidmi v černé dekádě, která není až zas tak daleko. Proběhlo tu mnoho teroristických útoků, ať už v bojích za osvobození od Francie nebo kvůli vykořisťování. V nedávné minulosti tu rebelové v boji o pozornost prováděly únosy několika turistů. Obzvláště na jihu v pohraničí. Koho by sem tedy lákalo cestovat?

Dobrodruhy. Pokud budete obezřetní a budete mít dostatek informací jak se o sebe postarat a čemu se vyhnout, můžete zažít autentickou zkušenost a navštívit turistická místa, která nejsou přeplněná turisty. Do určité míry turizmus tu je, ale úplně minimální, spíše slouží pro místní turizmus a pro francouzské turisty, ale tu a tam můžete narazit i na někoho jiného.

Někteří alžířané už jsou unavení z násilí, které tu bývalo v minulosti a nechtějí, aby se to už opakovalo, ani jim ani jiným, proto se můžete dostat do situace, že někteří místní můžou mít tendence vás opatrovat, ať se vám nic nestane nebo budou vděční, že vás potkávají.

Přečtěte si doporučení ke své bezpečnosti

Ať se to může zdát překvapivé, Alžírsko je z Afrických států poměrně vyspělé a nemusí být úplně levné jak byste mohli očekávat. Některá města mají tramvaje, hl. město Alžír má metro. Sever země má četná pohoří (v zimě se sněhem), pláže a mnoho zelených lesů, jih země je Sahara. V zemi je mnoho nádherných přírodních parků a rezervací, co stojí za objevování, stejně jaké bohatá historie.

Centrum města Alžír

CO NAVŠTÍVIT?

 • Každému doporučuji navštívit Saharu – je to jedinečný zážitek. Přírodní park Tassili N’Ajjer – Tadrart, Djanet, Illizi nebo Tamanrasset – Assekrem, Atakor
 • velká města jako Alžír, Orán, Konstantin a další
 • Ghardaia – pro historii
 • Timgad – pro historii
 • Medracen – pro historii
 • Ghassira – Ghoufi – hory a kaňony
 • Timimoun – krásná oáza a zajímavé pouštní útvary
 • pláže – přímořská letoviska (jsou poměrně levná, nejlépe pro celou rodinu nebo skupinu lidí – nejlépe funguje AirBnb – čtěte komentáře ostatních), Jijel, Mostaganem, Ouilis, Collo, Annaba – Chetaibi,
 • Vodopády Tifrit
 • a mnoho dalšího co mi ještě zůstává skryto (pro inspiraci se můžete porozhlédnout třeba na instagramu Map of Algeria)

Červený písek na Sahaře

POTŘEBUJI VÍZA?

 1. Musíte si předem zažádat o víza (Kvůli bezpečnosti, abyste se nepotulovali v zemi sami a věděli kde jste, potřebují následující)
 2. pro uznání víz budete muset předložit rezervaci v hotelu po celou délku svého pobytu (jen rezervaci, můžete také požádat hotel, ať vám zašle potvrzení pro ambasádu – je to běžný proces)
 3. nebo budete muset předložit „Zvací dopis do Alžírska„, který vám vystaví agentura, se kterou budete cestovat nebo využijete její služby – je to normální proces.
 4. Zajistěte si víza včas, přečtěte si další požadavky o podávání víz, budete muset zaplatit poplatek a přiložit další dokumenty. Proces uznávání víz může trvat a uznání víz není automatické, může dojít k zamítnutí. Pokud jste Čech žijící v zahraničí, je možné zažádat o víza u alžírské ambasády v daném státě. Pokud jste v EU, neměl by to být problém. Většinou záleží jaké jsou vztahy mezi danou zemí a Alžírskem.

DOPRAVA

 • Do Alžírska se můžete dostat letadlem nebo lodí. Lidé přilétají do hl. města Alžír (přes Paříž je to cca 5 hodin), odtud je snadné se přemístit z mezinárodního letiště na domácí a dostat se do jakékoliv části Alžírska poměrně snadno a levně. Mnoho alžírských měst má letiště. Nejvíce používané společnosti jsou Air Algeria nebo Tassili Airline (obzvláště pro cesty na jih). Ale letenky se prodávají také u zahraničních prodejců jako Skyscanner atd.
 • Mezi velkými městy je poměrně snadné cestovat vlaky nebo autobusy
 • pronájem auta je určitě možný, ale nemám vyzkoušeno. Nevím jak je to s bezpečností opravdu v odlehlých oblastech. Podle místních to v horách může být pro turisty stále riskantní. (Španěli občas přijedou přes Gibraltar nebo lodí do Alžírska svými vlastními auty, ale jedou ve skupině). Do pouště na jihu doporučuji 4×4, i když sever a jih země je propojen velmi dobrou vozovkou (Alžír – Djanet). Pronájem vozu je možný na letišti nebo mohou zařídit i různé agentury např. FancYellow

mesita ve městě Konstantin

Agentury

 • Nejvíce běžná a využívaná je doprava přes agentury. Prostě si koupíte výlet do míst, kam se chcete podívat. Vše vám doporučuji si zařídit předem. Alžírský trh s cestovním ruchem má pod palcem mnoho francouzských firem nebo alžířanů sídlících ve Francii, tyto mohou nabídnout kvalitu i vysokou cenu. Pokud si najdete kvalitní místní agenturu, cena může být o dost nižší. Vždy doporučuji číst hodnocení agentury na Tripadvisoru, Facebooku nebo jiných stránkách, přečtěte si reference.
 • Pokud nemluvíte francouzsky, vždy hledejte společnost, která může zajistit anglicky mluvícího průvodce. Zkuste s nimi komunikovat i po telefonu přes Whatsapp nebo jinou online aplikaci (více se dozvíte a podle rozhovoru budete mít více představu o tom s kým jednáte). Ale vše potvrzeno emailem.
 • Kromě dražších francouzských agentur se většinou platí hotově na místě (nejlépe v EUR – je to pro ně výhodnější). Pokud je to možné zaplaťte až na konci nebo alespoň část na konci výletu.
 • Přesto i když cestování s agenturou se může zdát nudné, tím o kterou zemi jde, pořád budete mít autentický nezapomenutelný zážitek a můžete se uvolnit. Pokud máte v zemi někoho známého, je to samozřejmě ještě lepší. Alžířané dokážou být velmi pohostinní a ubezpečí se, aby jste byli v pořádku a v bezpečí.

Muzeum v Konstantinu

UBYTOVÁNÍ

S ubytováním v Alžírsku to není úplně jednoduchá záležitost. Tím, že tato země není připravena na turizmus, není tu ani mnoho hotelů, z kterých si vybrat. Určitě si projeďte AirBnB (vždy počítejte s tím, jak se do místa dostat) nebo Booking. Je možné najít ubytování na punk jen v danou chvíli? Určitě něco najdete, ale bezpečnost a kvalita může být sporná, je to na vás. Osobně to nedoporučuji.

Ve velkých městech je poměrně snadné najít hotely. Přesto z jakéhosi důvodu (možná obchodní turizmus) jsou ceny dobrých nebo jakš takš hotelů poměrně vysoké. Alespoň ty, co mají dobrá hodnocení a zaručují bezpečí i čistotu. I když se jedná o evropské ceny, vybrat se dá. Třeba takový klasický Ibis je prakticky v každém velkém městě, přesto si vždy přečtěte reference od jiných cestovatelů, ať víte do čeho jdete.

Pokud cestujete s agenturou (vybrali jste dobrý servis), pravděpodobně jste se s nimi domluvili na ubytování. Pokud kupujete balíček služeb nebo balíček míst, vždy si buďte jisti a mějte to potvrzeno (nejlépe písemně), co je ve službách zahrnuto a to i jaké ubytování (alespoň zhruba).

SMĚNÁRNA

Pokud si přivezete EURa je poměrně snadné je směnit v Alžíru za lepší kurz než když si vyberete z banky. Přesto vždy zkontrolujte jaké bankovky dostáváte. Pokud potřebujete vybrat z karty, předem se informujte u své banky, zda to bude v Alžírsku možné. Někteří lidé mohou mít problémy s nefunkčností v alžírských bankomatech. A pak máte problém. Proto vždy přijeďte alespoň s nějakou hotovostí, co můžete proměnit.

Já chtěla vybrat s mezinárodní kartou VISA (od banky potvrzena bezproblémovost), ale na místě jsem našla v centru Alžíru jen jednu banku, kde to bylo možné a i to mi povolilo jen jakýsi limit, který nemám nastaveno. Proto jsem výběr provedla několikrát za sebou a nebyl problém. Přesto znovu zdůrazňuji hotovost v EUR se více vyplatí.

Nejlepší měsíce na návštěvu:

 • pro jih: říjen, listopad, prosinec, (únor), březen, duben, (květen)
 • pro sever: září, říjen, březen, duben, květen, červen
 • pro plážové oblasti: červen, červenec, srpen, září, (říjen)

Užijte si to!

Nezapomeňte si přečíst o návštěvě alžírských měst a samozřejmě o bezpečnosti.

Pohoda v Poušti

Nelze kopírovat, sorry.