Imlil

Horské údolí Imlil – Maroko

Jeďte se podívat na horské masivy Vysokého Atlasu nedaleko Marakéše, navštivté nádherné horské údolí Imlil.

Malebné horské údolí se skládá z několika malých vesniček. Najdete je pod nejvyšší horou severní Afriky jménem Tubkal s výškou 4167 m n.m. Do Imlilu si můžete zakoupit tour od různých operátorů ať už pres svůj hotel, airbnb nebo v některé z agentur v uličkách Mediny Marakéše. Doprava je možná vlastním/pronajatým autem, autobusem nebo taxíkem (Gran Taxi).

High Atlas - Marocco
Vysoký Atlas

Horské údolí Imlil je bohužel slavné také kvůli tragické události dvou švédských turistek v roce 2019, od té doby je Imlil bezpečným místem jako nikdy předtím. Většina místních má příjmy převážně z turistů a je v jejich zájmu, aby se tam turisté vraceli. Jediným zádrhelem je, že oficiálně se nemůžete vypravit do hor na vlastní pěst. Musíte si pronajmout průvodce. I kdyby se jednalo o mezinárodního průvodce s licencí, i ten si musí pronajmout místního průvodce. Je tak zajištěn koloběh financí a podpora lokální komunity i bezpečnost turistů. Cesty nejsou značené.

Doprava a ubytování

Nejjednodušší je si zakoupit privátní tour, kde máte zahrnutou dopravu, průvodce, ubytování a stravu s výšlapem na Tubkal (trvá cca 2-3 dny, první noc spíte v kempu pod Tubkalem, brzy ráno vystoupíte na východ na Tubkal a odpoledne jste zpět v Marakéši.

Pokud se dostavíte vlastní dopravou do Imlilu a tam si teprve pronajmete průvodce, běžná cena průvodce je min. 40 EUR na den. V Imlilu se nachází nekolik kanceláří kde si můžete pronajmout licencovaného průvodce (většinou se jedná o někoho kdo pracuje pro někoho s licencí.)

Horské údolí Imlil - výlet z Marakéše

Jednou z variant je dostat se do Imlilu s Gran taxi (nástupní stanice je kousek od hlavního náměstí). U Gran taxi je potřeba počkat až se najdou spolucestující do Imlilu, až se zaplní auto, můžete jet, cena je 35 Dirhams (MAD), což je asi 3,5 EUR. Naplnění taxíku může být od 10ti minut do 1,5 hodiny, vyražte nejlépe brzy ráno a naplánujte si přespání v Imlilu alespoň na jednu noc.

Odpočinete si od rušné Mediny, zápachu motorek a hluku ulic, budou vás budit ptáci a neskutečné výhledy z terasy. Mohu jen doporučit výborné ubytování v Riad Atlas Prestige. Za noc jsem zaplatila kolem 20 EUR za Double privát s koupelnou v únoru. Mají výborné jídlo a samozřejmě mátovým čaj. Bylo zde cítit, že se o vás starají a záleží jim na vaší zkušenosti. Před spánkem nám rozdali termofony na zahřátí, máte na pokoji topení, vodu, kafe, čaj, atd. Nádherné výhledy z terasy, opravdu mohu jen doporučit.

Nejlepší doba na návštěvu Imlilu: březen, duben, léto, září a říjen.

Pokud byste potřebovali kontakt na průvodce v Imlilu můžete zkontaktovat mého průvodce MOHA (vlastní zkušenost) nebo Hassan (nevyzkoušeno, ale vypadal důvěryhodně).

Více informací v rubrice o Maroku

Nelze kopírovat, sorry.