Nákupy Marakéš

Jak nakupovat v Maroku?

Bude to o smlouvání. Připravte se na to. Jak tedy nakupovat v Maroku? A to skoro vždy a všude. Jen málokde máte uváděné ceny jako u nás v obchodech. Marokánce to baví, dramatizují to a prakticky vždycky vás oberou, protože nikdy vám to nedají ani zdaleka za místní cenu. Jak tedy smlouvat? Začnou na nesmyslném vrcholu a vy musíte začít úplně dole, pak postupně se zkuste dostat na cenu, kterou jste ochotni zaplatit.

Tipy jak na to

TIP č.1: Nikdy nenakupujte věci hned první den. Může se vám stát, že vás bude mnoho věcí fascinovat. Zeptejte se na cenu, zkuste zjistit až kam jsou schopni dojít na nejspodnější hranici. A zkuste si zapamatovat polohu prodejce (nebo si ji uložte na mapě). Tohle zopakujte u několika prodejců, tak zjistíte, jaká je zhruba průměrná cena pro turisty a vrátíte se tam, kde byla cena nejnižší.

TIP č.2: Nikdy nejděte hned po předmětu, který vás nejvíce zajímá. Začněte se dívat se zájmem na něco jiného, zeptejte se na cenu. Pak na cenu u pár dalších věcí a někde mezi to vložte dotaz na předmět, který vás skutečně zajímá.

TIP č. 3: Zkuste si udělat známé mezi místními. Pokud nemáte moc času, zkuste zaměstnance svého hotelu, recepci. Ať vám pomohou vysvětlit, k čemu se opravdu používá to co chcete koupit. (např. v obchodech s kořením je oblíbený předmět pro turisty údajný originální make-up -červeň. Recepční vám může vysvětlit, že se jedná o bezcenný navíc zdravotně závadný předmět, jen turistická past). Mohou vám poradit, kde by vám nákup doporučili, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat a kolik je podle jejich názoru jakš takš cena.

Maroko jak nakupovat
Jak nakupovat v Marakéši

Rady do kapsy

  • Budou se vás ptát odkud jste. Můžete si to nechat pro sebe, ale většinou když zjistí, že jste Češi, nebudou vám dávat takovou cenu jako třeba Američanovi. Často si myslí, že my Češi nemáme peníze. Alespoň se nám nechce moc utrácet.
  • Jak tedy (ne)nakupovat v Maroku? Nechoďte nakupovat ve svém nejlepším oblečení nebo třeba s drahými hodinkami. Nejen, že tak budete lákat kapsáře, ale hlavně usmlouvat dobrou cenu bude prakticky nemožné.
  • Někdy je možné usmlouvat nižší cenu v době před zavíráním. To bude ovlivněno tím, kolik toho prodejce za den prodal. V případě, že moc ne, bude rád aspoň za nějaký business.
  • Vždy používejte selský rozum, zůstaňte u původního plánu, nenechte se unést k dalším věcem…většinou už u dalších ztrácíte..
  • Poslouchejte své pocity, často to bude váš největší průvodce. Vybírejte si dobré lidi – pár výměněných slov, úsměv, jak s vámi jednají…to všechno vám napoví.
  • Pokud něco nechcete, s úsměvem řekněte „La, šukran“ (né díky) a odejděte. Pokud vás někdo pronásleduje, ignorujte je, přejde je to. Pokud jste skončili na ceně, oni odmítají a vy odcházíte, je možné, že vás ještě po cestě doženou a budou nakonec souhlasit. Je to hra.
  • Nespěchejte, dejte si na čas, nenechte se otrávit, nezlobte se na ně. Berte to jako hru, jako divadlo. A užijte si to!
  • Pokud vás nakupování otráví, než nakupovat, jděte radši na Hamam (marocká sauna s kůrou či masáží) nebo jeďte na výlet na jiné místo.)
Nakupy v Marakesi

Arganový olej

Pokud jdete po Arganovém oleji (na internetu můžete najít x-článků o pozitivních účincích o „tekutém“ zlatu Maroka. Ano, Maroko je jediným místem na zemi, kde rostou arganové stromy. Proces výroby arganového oleje je dost časově náročný, proto najít Arganový olej za „dobrou“ cenu, může být zrádné. Pravý arganový olej není levná záležitost. 

Přečtěte si na internetu rady, jak rozeznat pravý arganový olej od toho falešného, bude vám to vhod, od barvy, vůně až po skladování a balení. To vše je důležité. Mám vlastní zkušenost jen z nakupování z Marakéše, místní mi tvrdili, že pravý arganový olej v Marakéši nenajdete, přitom všude v Medině uvidíte tisíce lahviček všude prodávajícího se „arganového zlata“. V Maroku si nemůžete být jisti ani s různými certifikacemi, Eco, BIO apod. 

Kde nakoupit arganový olej?

Nejlepší doporučení je zastavit u lokálních kooperativ žen (jejich skutečných farem) za městem do Essauiry nebo Agadiru.

Pokud ale nemáte možnost zajet ani do Essauiry ani Agadiru, v Medině i v novém městě narazíte na několik dražších obchodů se známějšími značkami, důvěryhodnějším balením a lepším hodnocením od svých uživatelů online. Alespoň to vám dává naději, že jste alespoň blízko tomu co hledáte a preferujete zakoupit to v zemi u zdroje než to kupovat po internetu, kde ani tam nemáte jistotu a za mnohem větší cenu.

Osobně mám dobrou zkušenost s obchodem značky NATUS v Gelize (v novém městě) v Marrakéši. 

Kde nakoupit dobré datle?

Pokud vás zajímá dobrá kvalita datlí, aniž byste chtěli kupovat něco z ulice, kde se na to celý den práší, doporučuji obchod Dar al Fakia, po cestě do zahrady Majorelle a ještě kousek dál. Najdete zde různé kvality datlí, odrůdy z Maroka i jiných zemí, různé ořechy i datlovou pastu. Doporučuji vyzkoušet různé kvality datlí, alespoň po pár kusech, je to zážitek. 

Více informací o cestování v Maroku či Marakéši.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nelze kopírovat, sorry.