údolí Imlil v Maroku

ÚDOLÍ IMLIL – Pohoří Atlas v Maroku

Jeďte se podívat na horské masivy Vysokého Atlasu, navštivté nádherné horské údolí Imlil. Můžete si z Marakéše údělat jen jednodenní výlet nebo více ať už si chcete odpočinout v samotném údolí nebo se šplhat po horách. Je to oblíbená atrakce.

Malebné horské údolí se skládá z několika malých vesniček. Najdete je pod nejvyšší horou severní Afriky jménem Tubkal s výškou 4167 m n.m. Do Imlilu si můžete zakoupit tour od různých operátorů ať už pres svůj hotel, airbnb, přímo v Imlilu nebo v některé z agentur v uličkách Mediny Marakéše. Doprava je možná vlastním/pronajatým autem, autobusem nebo taxíkem (Gran Taxi).

High Atlas - Marocco
Vysoký Atlas

Horské údolí Imlil je bohužel slavné také kvůli tragické události dvou švédských turistek v roce 2019, které se rozhodly přespat na vlastní pěst na opačné straně hor. Od té doby je Imlil bezpečným místem jako nikdy předtím. Většina místních má příjmy převážně z turistů a je v jejich zájmu, aby se tam turisté vraceli. Jediným zádrhelem je, že oficiálně se nemůžete vypravit do hor na vlastní pěst. Musíte si pronajmout průvodce. I kdyby se jednalo o mezinárodního průvodce s licencí, i ten si musí pronajmout místního průvodce. Je tak zajištěn koloběh financí a podpora lokální komunity i bezpečnost turistů. Cesty nejsou značené.

Doprava a ubytování

Nejjednodušší je zakoupit si privátní tour, kde máte zahrnutou dopravu, průvodce, ubytování a stravu s výšlapem na Tubkal (trvá cca 2-3 dny, první noc spíte v kempu pod Tubkalem, brzy ráno vystoupíte na východ slunce na Tubkal a odpoledne jste zpět v Marakéši.

Docela zajímavé tour můžete také nalézt přes Airbnb, kde místní se registrují na vykonávání činnosti a přitom vidíte jejich reference od dalších cestovatelů.

Pokud se dostavíte vlastní dopravou do Imlilu a tam si teprve pronajmete průvodce, běžná cena průvodce je min. 40 EUR na den. V Imlilu se nachází nekolik kanceláří kde si můžete pronajmout licencovaného průvodce (většinou se jedná o někoho kdo pracuje pro někoho s licencí.). Zajistit si průvodce na místě je poměrně snadné.

Horské údolí Imlil - výlet z Marakéše

Jednou z variant je dostat se do Imlilu s Gran taxi (nástupní stanice je kousek od hlavního náměstí Djemaa El-Fna). U Gran taxi je potřeba počkat až se najdou spolucestující do Imlilu. Až se zaplní auto, můžete jet. Cena je 35 Dirhams (MAD), což je asi 3,5 EUR. Naplnění taxíku může být od 10ti minut do 1,5 hodiny, vyražte nejlépe brzy ráno a naplánujte si přespání v Imlilu alespoň na jednu noc. Stojí to za to.Odpočinete si od rušné Mediny, zápachu motorek a hluku ulic Marakéše. Budou vás budit ptáci a užijete si krásné výhledy. Doporučuji zajistit si ubytování s terasou a výhledem do údolí Imlilu.

Mohu doporučit výborné ubytování v Riad Atlas Prestige. Za noc jsem zaplatila kolem 20 EUR za privátní pokoj s dvoupostelí a privátní koupelnou (únor). Mají výborné jídlo, čaj, krásné výhledy a skvělý servis. Bylo zde cítit, že se o vás starají a záleží jim na vaší zkušenosti. Před spánkem nám rozdali termofony na zahřátí, máte na pokoji topení, balenou vodu, kafe, čaj, atd. Často mívají plno. Mohu jen doporučit.

Nejlepší doba na návštěvu Imlilu: Od února do října

Každopádně nejkrásnější musí být stromy v údolí v době rozkvětu – březen, duben.

Pokud byste potřebovali kontakt na průvodce v Imlilu můžete zkontaktovat mého průvodce MOHA (vlastní zkušenost) nebo Hassan (nevyzkoušeno, ale působil důvěryhodně).

Zpět na Cestování po Maroku

Zpět na ÚVOD

Nelze kopírovat, sorry.