Sama na cestě

Speciálně pro ženy – Cestování po Maroku

Pokud ráda cestujete sama, mám tu rady a tipy speciálně pro ženy, jak se připravit a užít si cestování po Maroku bez rizika.

Jak působíte zevnějškem?

Čím mladší a hezčí, o to víc přitáhnete pozornost. Ale pozor někteří Maročané mají jiné standarty krásy než v Evropě, může vás to zaskočit. Pokud máte zvláštní barvu vlasů, zvláštní účes, piercing, tetování, zvláštní boty, kalhoty, cokoliv, prodejci i lidé na ulici to prostě použijí ke komunikaci, k oslovení. Poznáte to brzy, jakmile se vám to začne opakovat.

Pokud jste se rozhodla cestovat sama, pravděpodobně už nějakou zkušenost máte, ale jste v zemi třetího světa a je to vždy dobré připomenout.

Pozornost – Čemu se vyhnout?

 • Krásné šaty, výrazné originální nebo vyzývavé oblečení, krásné doplňky – raději to nechte doma. Marokánci už jsou od turistů zvyklí na ledacos, obzvláště třeba v Marakéši, ale jste v Muslimské zemi, pokud respektujete vy je, respektují oni vás. Je lepší na sebe neupoutávat příliš pozornosti, obzvláště pokud cestujete sama.
 • Pokud se dostanete do Maroka v nějakém období veder a budete nosit krátké šortky, šatičky nebo výrazné výstřihy, připravte se na pozornost, muži často reagují nejen na výstřih, ale i na to, že máte třeba odhalené nohy.
 • plavky – v hotelu u bazénu nebo na turistických plážích to není problém, každopádně obzvláště na plážích stejně můžete pocítit určitý stupeň nechtěné pozornosti. Pokud vám to bude nepříjemné nebo se tomu chcete vyhnout, prostě se po koupání trochu zahalte.

Bezpečnost – speciálně pro ženy

 • Pokud se dostanete do situace, kdy čelíte poznámkám nebo procházíte oblastí, kde se necítíte dobře, ukažte sebevědomí. Nasaďte přísný obličej, zpevněte páteř, vypněte prsa a jděte tvrdě a sebevědomě, ať vědí, že nejste žádná křehule. Řeč těla opravdu funguje.
 • Pokud to opravdu není nutné, zůstávajte jen na turistických trasách či v turistických oblastech. Sama se nikdy nevydávejte na okraj měst, do neznámých končin, do hor, do pouště, pokud v dohledu nejsou další turisté. I když jste sama třeba horský průvodce nebo máte zkušenosti z jiných končin, v Maroku to prostě zatím nejde. Není to ještě bezpečné. Vystavila byste sama sebe zbytečnému riziku. Pokud je tam opravdu něco co musíte vidět/navštívit, raději se přidejte k nějaké skupině, zakupte si tour jako ostatní nebo si udělejte přátelé a vydejte se s nimi. Když chcete, nikdy necestujete skutečně sama, cestovat sám je nejlepší způsob jak vytvářet nová přátelství. Však to znáte.
 • V Maroku je celkem běžná věc, že se k vám za bílého dne někdo přidá, když vás vidí jít samotnou, může jít jen tak s vámi nebo za vámi. Většinou je to nevinná zvědavost, drzost, nuda, zkouší co uděláte. Je to na vás a jak zareagujete. Pokud je to v nějaké uličce a stalo se, že tam nikdo jiný není, neznamená to ještě, že jste v nebezpečí, ale nikdy neukazujte strach. Pokud je to potřeba, ukázat hněv je mnohem účinější zbraň. Každopádně nepokoušejte osud, snažte se takovým situacím vyhnout. A pokud už se stalo, snažte se dostat co nejdříve do oblasti s lidmi.
 • Pokud zvolíte jít ven i po setmění, snažte se být venku jen do doby, kdy jsou ještě obchody otevřené a jsou v ulicích stále nějací lidé (většinou je to do 21-22:00, záleží jak jste daleko od centra). Jakmile lidé zmizí z ulic, můžete se dostat do problému (platí spíše ve velkých městech).
 • Falešným průvodcům nebo lidem co vám nabízí ukázat cestu, se vyhněte nebo jen odpovězte klidně „La, šukran“ (né děkuji) a dál je ignorujte.
 • Více o bezpečnosti v článku o Marakéši

Cestování po Maroku

Zvyky

 • V Maroku je normální, že okolo cest sedí mnoho lidí v kafé na zahrádkách a jen tak pozorují, pokuřují, odpočívají, většinou jsou to jen muži. Jsou samozřejmě i vyjímky, obzvláště v modernějších oblastech, ale většinou tam ženy bez doprovodu jen tak neuvidíte. Nemusíte se bát, k turistům jsou v tomto tolerantní. Obzvláště ve velkých městech a turistických oblastech. Klidně si ten čaj či jídlo dejte a užijte si to beze spěchu. Žádný problém.
 • Ženy do mešit nemohou, obzvláště nemuslimky. Vyjímkou je musk Hassan 2 ve městě Casablanca, kde se můžete dostat ke vchodu.
 • Pokud se rozhodnete pozdravit někoho podáním ruky, je to pro ně velmi mužské a někteří muži se žen nemohou dotknout. Může tedy nastat trapné ticho. Neberte si to osobně, oni se v takové chvíli budou trápit, že vás dostali do nevhodné situace, ale tak to prostě je. Někteří se k turistům staví zase naopak velmi otevřeně.
Speciálně pro ženy - cesta po Maroku
Je libo pohoda u bázénku? (EcoLodge u města Ouarzazate)

Nelze kopírovat, sorry.