Marakéš

MARAKÉŠ – opravdový zážitek

Marakéš je velmi specifické město a jeho návštěva může být opravdový zážitek. Jsou lidé, které brzy unaví a lidé, kteří ho jen tak neopustí a také lidé, kteří se sem rádi často vrací.

Příjezd do Maroka může být chvíli šok, alespoň pokud váš vstup do země bude ve městě Marakéš a pojedete rovnou do Mediny (staré centrum). Cesta z letiště vyjde taxíkem okolo 10-15 Eur. Můžete zkusit smlouvat. Většina turistů se ubytovává rovnou v Medině, být v centru dění. Auta se dostanou jen do některých částí a po té je potřeba pěšky. Ze začátku vám to může připadat v uličkách Souks jako zmatek a chaos. Než si zvyknete na dění v ulicích, bez google maps je často obtížné se hned ze začátku zorientovat. 

UBYTOVÁNÍ

Pro výběr můžete použít google a najet přímo na stránky ubytování nebo použít stránky Booking.com, Agoda, AirBnb atd. Jakmile najdete ubytování, vyžádejte si podívat se na pokoj, ještě než zaplatíte. Ať víte jak to skutečně vypadá, jaká je kvalita čistoty postelí nebo koupelny a že tam nebudete mít nějaké breberky. Vždy doporučuji číst hodnocení/reviews od dalších cestovatelů, ať víte co můžete očekávat. 

V Maroku doporučuji vyzkoušet ubytování v některém z typických Riadů. Riad znamená tradiční budova s okny do vnitrobloku, nikoliv do ulice, je to typický styl budovy se zahradou, dvorkem (bazénem) uvnitř, kde je zachováno soukromí a bezpečnost. Pokud přijedete v období veder, doporučuji zarezervovat si ubytování s bazénem, budete za něj velmi rádi.

Marakéš je město mnoha různých typů ubytování. V novém městě, asi 20 min pěšky od hl. náměstí, je to více styl jak v Evropě, už najdete hotely jako všude jinde. Doporučuji hostel Riad Rodamon hostel přímo v Medině, asi 10-15 min. od hl.náměstí uličkami v Souks. 

Tržiště
Souks – uličky starého města

BEZPEČNOST A POHYB PO MĚSTĚ

Pokud už máte nějaké útočiště odkud začít objevovat město, může vám pomoci aplikace Maps.me, která vám stáhne mapu města do mobilu a bude fungovat i bez internetu (stačí GPS v telefonu, což většina už má). Jediné co musíte zadat je dostat se z bodu A do bodu B a pak jen sledovat trasu. Ale i přesto, buďte trochu ve střehu, ať vám někdo na motorce nevytrhne telefon a neodjede s ním. Nestává se to tak často, ale pokud budete cestovat s posledním modelem, mohlo by to přilákat příležitost. 

Falešní průvodci

Dávejte si pozor na lidi, kteří vám budou chtít poradit s cestou nebo budou tvrdit, že vás tam dovedou, nebo že jdete špatnou cestou a to co hledáte je jinde, nebo že je ve městě právě trh ze Sahary, který přijíždí jen jednou do měsíce a že vám ukáže kde to je, apod. Na tyto lidi pozor, většinou vás zamotají v uličkách, mohou vás zavést úplně jinam a i když vás zavedou na správné místo, budou na konci po vás chtít peníze. Takové lidi můžete s úsměvem odmítnout či ignorovat.

Samozřejme pozor na kapsáře. Drahé mobily radši nechte v hotelu.

Po setmění

Pokud se nacházíte v Medině, po desáté večer už zavírá většina obchodníků v souks, jakmile zmizí lidé z ulic, je lepší si dbát zvýšené opatrnosti, pohybovat se více lidech čím dále od náměstí jste. Pokud se pohybujete sami, záleží kde a jak se cítíte. Já jako žena, solo cestovatel, jsem se v noci už sama moc nepohybovala. Pokud se potřebujete zeptat na cestu, vždy raději oslovte někoho z obchodů než přijmout nabízenou pomoc od někoho náhodného z ulice. Vždy je to o lidech, ale co si budem povídat, okrádání turistů se v Marakéši tu a tam stane.

Na cestu zpět do hotelu, hostelu doporučuji v pozdních hodinách (třeba z klubu) vzít taxi a nejlépe až ke vchodu, pokud to jde. V brzkých ranních hodinách platí to stejné. Raději buďte v doprovodu. Záleží na vás jak to zhodnotíte a ještě o to více pokud jste žena a cestujete sama (přečtěte si Speciálně pro ženy). Používat zdravý selský rozum a nedávejte nikomu zbytečné příležitosti. 

Během dne jsem se cítila ve městě bezpečně. Vždy doporučuji zůstávat na turistických trasách pokud ještě nejste obeznámeni s kulturou a daným místem.

Marakéš - Nákupy
Nákupy – Marakéš

NAKUPOVÁNÍ

přečtěte si TIPY A TRIKY JAK (NE)NAKUPOVAT V MARAKÉŠI

I když se vám možná nebude chtít šmelit s obchodníky, mě nakonec to smlouvání bavilo. Je to opravdový zážitek. I když jsem nechtěla, ať mě „oberou“, doma jsem nakonec byla ráda, že jsem nákupy udělala a mám tu exotiku trochu i sebou. Doporučuji nákup koření, argan nebo rose oil, čaje, datle, tradičtí marocké sladkosti, čajový set, deky, šály, no však to uvidíte sami. A jsou to moc pěkné dárky. Jen pozor ať vám čajová konvička neteče jako mně:)

SMĚNÁRNA

Peníze můžete trochu směnit na letišti, ale nejlíp až v Medině. Raději přijeďte s EURama (pak směníte za Dirhams)  nebo si vyberte z bankomatu (vyjde vás to o trochu dráž než měnit hotovost na místě). Nejznámější směnárna s nejlepším kurzem je hotel Ali kousek od hlavního náměstí Jamaa El Fna. Ale také byla dostačující směnárna vedle kafé Argana přímo na Jamaa El Fna. Nikdy neměňte peníze na ulici a pokud si zvolíte vlastní neprověřenou směnárnu, vždy si zkontrolujte bankovky a ujistěte se, že jste dostali místní měnu.

Bahia palace
Palác Bahia

CO NAVŠTÍVIT?

 • Určitě zkuste Hammam. Pokud přijedete v největších vedrech, asi vás to nezláká, ale kdykoliv jindy, určitě doporučuji. Nejedná se o typickou saunu, ale je to tomu podobné, budete navíc polévaní vodou, budou vás čistit a dělat peeling, po sauně si odpočinete s čajem a sladkostmi a pak si vychutnejte masáž. Záleží co si koupíte a kde, ale tohle doporučuji. Za sebe mohu doporučit Hammam Spa Assal.  Jsou turisté, kteří rádi vyzkouší i veřejný Hammam – je to unikátní zkušenost a trochu dobrodružství (co se týče pozornosti a hygieny). Veřejný Hammam je rozdělen podle pohlaví. Pokud se pro tento krok rozhodnete, přineste si vlastní ručník a papuče, raději nenoste sebou žádný batoh ani cennosti, cena je mnohem levnější než co platí turisté všude jinde. Pokud zaplatíte třeba cca 100 MAD, bude o vás dobře postaráno.
 • Do mešit nevstupujte. Nemuslimští a ženy nemáme přístup. 

Zajímavosti

 • procházení Souks (úzké uličky starého města) a hlavního náměstí Djamaa El Fna
 • palác Bahía (vstupné 5-7 eur, skromný, ale příjemný palác) nebo El Badi palác
 • mešita Koutoubia – největší mešita v Marakéši, možné navštívit jen zvenčí
 • zahrady – Park Lalla Hasna, zahrady Menara, zahrada Anima (cca 12 eur – doprava 3x denně zdarma od mešity Koutoubia), Secret Garden (celkem nově postavená zahrada v centru města), nebo zahrada Mayorell. Zahrada Mayorell mě nadchla, ale vstup je cenově srovnatelný s evropskými městy a plocha není příliš velká, za to odpočinek to byl příjemný (cca 10 eur). Doporučuji spíše mimo hl. turistickou sezonu a udělejte si rezervaci po internetu předem.
Marakéš Mayorell zahrada
 • Můžete navštívit trh koření kousek od hlavního náměstí nebo židovskou čtvrť, ale opatrně, ať nezajdete příliš hluboko za židovskou čtvrť, tam už to nemusí být tak bezpečné.
 • Muzeum Marakéš (cca 5 eur), Muzeum Fotografie (cca 5 eur), Muzeum Parfémů – i když nejste zrovna velký fanda muzeí, jsou to skromná místa příjemného odpočinku a rozptýlení od souks v Marakéši.
 • hrobky Saadiens
 • veřejná prádelna Taneries Marakéš – je podobná jako její více slavná sestra ve městě Fez. Je to veřejně přístupné místo, s hodně výrazným zápachem. Připravte se na to. Neexistuje tam žádný výběrčí nebo průvodce, ale hned při vstupu, po vás někdo z mladých bude žádat „vstupné“, za to vám nabídne mátu, kterou si můžete držet u nosu a bude vám v angličtině vykládat příběhy. Nemusíte je vůbec poslouchat. Já je ignorovala, ale je potřeba působit sebejistě.
 • Free Walking tour – je potřeba umět anglicky, na internetu můžete najít mnoho Walking tour po Marakéši (průvodce po vás na konci bude chtít zpropitné). Přesto vám to doporučuji, pokud chcete poznat trochu jejich kulturu i město, ať víte na co se koukáte. Přitom si vyslechnete spoustu příběhů, rad i doporučení a pochopíte různé souvislosti. Mnoho lidí zkouší také Tour tradičních Marockých jídel – je to dražší záležitost, budete potřebovat silnější žaludek, ale rozhodně nezapomenutelná zkušenost.

TIP:

 1. navštivte některé z kafé na hl. náměstí Djemaa el Fna se střechou a výhledem na horské pahorky nebo při západu slunce s výhledem k mešitě Koutoubia
 2. navštivte střešní terasu některého z kafe v blízkosti hl. náměstí Djemaa el Fna v pátek v době poledne s výhledem na náměstí a mešitu Koutoubia.
Velbloudí karavana Merzouga
Merzouga – projížďka na velbloudu

Je libo výlet?

Marakéš je plný agentur, co nabízí jedno až více denní zájezdy do všech směrů Maroka. Mnoho si můžete už zařídit z domu přes internet, jako vždy doporučuji sledovat Reviews společností.

Ale většinou narazíte na to stejné v Marakéši a často za trochu lepší cenu. Ale záleží. Také můžete dát na doporučení dobrého hotelu nebo známých. Já si projela výlet od Marrakech Budget tours a byla jsem moc spokojená. (Také mohu doporučit Camel Excursions). Je to asi nejsnadnější cesta, pokud neplánujete pronájem vlastního auta.

Marakéš - Ait Ben Haddou

Hromadnou dopravou se na některá místa dostanete, ale na mnoho nikoliv nebo daleko komplikovanějším způsobem (přečtěte si o možnostech dopravy v Maroku).

Maroko není Evropa. Mnoho z nás nemáme rádi organizované zájezdy, ale tohle bylo malé zlo, za to co jsme mohli vidět a navštívit. Pokud vám nevadí si připlatit, často si můžete připlatit soukromé ubytování během těchto zájezdů. Zkuste si to vyjednat, pokud máte rádi soukromí. Pokud jste opravdu zarytými odpůrci organizovaných skupin (pojedete ve větším transportéru, takže max 15-20) a nechcete za žádnou cenu jít s davem, zkuste najít svou vlastní cestu, ale nejvíc bych vám doporučila pronájem vlastního auta, vše bude o mnoho jednodušší. 

Mnoho místních si také snaží přivydělat přes AirBnb. Můžete tam najít řadu tour a výletů, průvodců apod. Vidíte hned podmínky a doporučení od ostatních. Ti nejlepší jsou často dopředu zarezervovaní, tak si to pohlídejte. Mít někoho místního kdo vás provede okolím je to nejlepší. To platí všude. 

Kam se vydat?

Můžete si zajet k vodopádům v horách Atlas, do krásného horského městečka Imlil, do klidnějšího přímořského města Essaouira, kde se míchá Marocká, hispánská a mnoho dalších kultur v jedno. Více na jih lidé jezdí do Agadir (v okolí bude krásná příroda, park i malá přímořská letoviska). Můžete jet do pouště Zagora, je to 2 denní cesta. Ale pokud chcete navštívit opravdovou poušť, udělejte si čas a jeďte do Merzouga. (Je to 3 denní výlet, jste prakticky pořád na cestě, ale pro mě to stálo za to). Není nic takového jako písečné duny. 

FOTOGRAFOVÁNÍ

Mnoho místních nechce být foceno, pro to vždy doporučuji zdvořile se zeptat, i když nemluvíte žádným jiným jazykem, slovo “foto?” rozumí všichni. Záleží jak se k tomu postavíte a co vám dovolí bude záležet taky na vašem přístupu. Prosím nefoťte se s opicemi i jinými zvířaty, nepodporujte tento způsob turizmu. Při focení vždy buďte ve střehu a dávejte si pozor na svou kameru nebo mobil obzvláště u dražších přístrojů. Na hlavním náměstí, kde se pohybují skupinky marockých vypravěčů, artistů, muzikantů atd. se připravte, že budou chtít s focením nějaký ten peníz, budou vás až pronásledovat, ať zaplatíte, pokud jste si je vyfotili. A občas to bude až otravné, tak si 2x rozmyslete co a koho fotíte, ať si ušetříte energii a nervy. Jen tak pozorovat a nasávat dění má také něco do sebe. 

Nelze kopírovat, sorry.